Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Opracowano antybakteryjne nanomateriały
28.03.2011

   Badacze z Politechniki Wrocławskiej, Akademii Medycznej z Wrocławiu oraz Uniwersity of Limerc w Irlandii zaprojektowali nanomateriały, działające destrukcyjnie na bakterie, które powodują zakażenia wewnątrzszpitalne.

   Nowoczesna technologia opiera się powlekaniu tkanin nanocząstkami dwutlenku tytanu, które dają nowatorskiemu materiałowi bardzo wartosciowe cechy. Dyrektor Instytutu Inżynierii Biomedycznej i Pomiarowej na Politechnice Wrocławskiej, prof. Halina Podbielska, poinformowała, że to oddziaływanie światła nadaje nanomateriałom cechy bakteriobójcze. "Gdyby jednak jakaś bakteria nie chciała się odczepić, to pokryty nanocząstkami materiał oczyszczamy w specjalnie przez nas skonstruowanym fotosterylizatorze przy pomocy promieni UV. Oszczędność tego typu działań jest ogromna, bo jednorazowe fartuchy są zużywane w ogromnych ilościach, a nasze tkaniny mogą być używane wielokrotnie"- mówiła Podbielska.

   Pani profesor zaznaczyła, że przyszłe wykorzystanie nanocząsteczek nie musi ograniczać się do kitli lekarskich, ale również można je zastosować do pokrywania zasłon i dywanów.  Zabiegi tego typu pozwolą zminimalizować przenoszenie chorobotwórczych drobnoustrojów przez personel lub szpitalnych gości"Nasz wynalazek może być także wykorzystywany np. do pokrycia ręczników w hotelach i na basenach, krzeseł w gabinetach stomatologicznych, pokrowców siedzeń w samolotach"- wyliczała.

   Jacek Żeglińskiz University of Limerick podkreślił, że celem starań badaczy jest zastosowanie minnimalnej ilości cząsteczek i przywierdzenie ich jak najsilniej do testowanego materiału. "Chodzi o to, żeby nie odrywały się od tkaniny np. podczas prania w pralce. Wizualnie materiał pokryty nanocząstkami nie różni się od zwykłego, bo są one tak małe, że nieuzbrojone oko ich nie zauważy" - mówił Żegliński.

   Opracowanie tekstyliów posiadających antybakteryjne właściwości zrealizowano w ramach konsorcjum BioElectricSurface, a funduszy udzieliła Komisja Europejska.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Oprac. Angelika Kozłowska

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2024>

pnwtśrczptsbnd
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter