Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Opaska kreatywności –proste urządzenie doda nam pomysłów
16.04.2013

Kora przedczołowa mózgu jest uważana za ośrodek kontroli poznawczej, działający jako swego rodzaju filtr, który powstrzymuje zbędne myśli i wspomnienia od ingerencji w wykonywane zadanie. Teraz naukowcy z Uniwersytetu w Pensylwanii pokazali, że można wyłączyć tą część mózgui zwiększyć wydajność przy wykonywaniu zadań, w których niefiltrowane, twórcze myśli stwarzają przewagę. Eksperyment jest częścią badań, które testują nieinwazyjną manipulację neuronami.

Naukowcy wiedzieli już wcześniej, że lewa kora przedczołowa jest obszarem mózgu, zarządzającym kontrolą poznawczą. Ludzka kora mózgowa dojrzewa dłużej w porównaniu do innych naczelnych. Zespół profesor Thompson-Schill zaczął się zastanawiać czy to wada, czy może unikalna cecha naszego gatunku.Powolny rozwój kory przedczołowej powoduje że dzieci, nie są w stanie wystarczająco skupić się na wykonywanych zadaniach. Dzieci filtrują dane inaczej niż dorośli, dla nich wszystkie informacje są ważne, ponieważ muszą się uczyć.

Zespół pensylwańskich naukowców zaprojektował eksperyment, w którym hamowano aktywność kory przedczołowej u osób dorosłych, wykonujących twórcze zadania. Metoda używana przez zespół prof. Thompson-Schill nazywa się przezczaszkową stymulacją prądem (en. Transcranial Direct-Current Stimulation - tDCS). Polega na przepuszczeniu ładunku elektrycznego przez te rejony mózgu, które odpowiadają za zachowanie oraz umiejętności. Metoda tDCS zwiększa ładunek błonowy neuronów powodując, że łatwiej przekroczyć im próg „wypalenia”.

Kora przedczołowa to najbardziej wysunięty rejon płatu czołowego. Naukowcy z Pensylwanii użyli więc zwyczajnej gumowej opaski z dwoma silnymi elektrodami umieszczonymi z przodu. Całość podłączyli do zasilacza sterowanego komputerowo.Tak przygotowane urządzenie zakładano na głowy badanych. Włączone elektrody zmniejszały próg aktywności neuronów i aktywność kory przedczołowej.

W badaniu pokazano uczestnikom zdjęcia przedmiotów codziennego użytku i poproszono ich, aby znaleźli dla nich kreatywne zastosowania. Naukowcy mierzyli jak długo zajmie im odpowiedź. Badani z grupy, która nie nosiła opaski i tej, u których opaska była niewłączona, nie potrafili znaleźć „niestandardowych” rozwiązań dla 15 z 60 wymienionych haseł. Osoby z grupy noszącej włączoną opaskę nie potrafiły udzielić odpowiedzi w 8 przypadkach. Druga grupa była też szybsza w podawaniu rozwiązań. Dodatkowo na badanych przeprowadzono eksperymenty obejmujące zapamiętywanie prostych ciągów liczbowych podczas działania opaski. Okazało się, że opaska nie miała wpływu na pamięć i inne funkcje mózgu. Potwierdza to wybiórcze działanie urządzenia na korę przedczołową. Eksperymenty będą kontynuowane w przyszłości. Naukowcy będą chcieli się dowiedzieć jak stymulacja zmienia nasze zachowania i percepcję.

Opaska kreatywności może być prawdziwym przełomem, nie tylko, jako zabawka, ale jako narzędzie eksponujące potencjał naszego mózgu. Zastosowania komercyjne wydają się być nieograniczone. Artyści będą chcieli używać opaski żeby dodać sobie weny, a firmy będą cenić narzędzie, które pomaga znaleźć im nowe rozwiązania. Przyszłość pokaże przydatność tego urządzenia.


Przeczytaj również:

Superkomputery DNA – elektronice przydaje się solidny zastrzyk materiału genetycznego.

Rozkodowując mózg -naukowcy są zdeterminowani żeby zbadać najważniejszy ludzki narząd.


 

Łukasz Kałużny

Źródła:

http://www.sciencedaily.com/releases/2013/03/130314144356.htm

http://www.biosciencetechnology.com/news/2013/03/suppressing-brain-%E2%80%98filter%E2%80%99-improves-creative-tasks

KOMENTARZE
news

<Styczeń 2027>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Newsletter