Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
OncoArendi rozpoczyna dwa nowe programy drug discovery w dotychczasowych platformach badawc

Zgodnie z opublikowaną w marcu br. strategią spółka OncoArendi Therapeutics S.A. poszerzyła swoje platformy odkrywania innowacyjnych leków, a tym samym portfolio projektów, rozpoczynając dwa nowe programy badawcze: CHIT1 SELECTIVE w nowych zastosowaniach leczniczych oraz nowy program w platformie deubikwitynazowej (DUBs) rozwijanej we wskazaniach onkologicznych. Te działania wpisują się w określone na najbliższe lata plany dynamicznego rozwoju i rozszerzania działalności o nowe cele terapeutyczne.

Fot. OncoArendi Therapeutics/Twitter

Selektywny inhibitor CHIT1 będzie rozwijany jako potencjalna terapia niealkoholowego stłuszczeniowego zapalenia wątroby (NASH, ang. non-alcoholic steatohepatitis) i/lub w szerokim spektrum chorób neurologicznych, które charakteryzują się nadmierną aktywacją komórek zapalnych (ang. neuroinflammation). Postęp prac w tym obszarze terapeutycznym jest uwarunkowany możliwością optymalizacji rozwijanych związków pod kątem przenikalności bariery krew-mózg. Drugi z nowych programów badawczych, uruchomiony w platformie DUBs, bazuje na doświadczeniu zbudowanym wcześniej przez spółkę w tym obszarze i w naturalny sposób poszerza pulę celów terapeutycznych z rodziny enzymów – proteaz specyficznych dla ubikwityny (USP, ang. ubiquitine-specific proteases). Hamowanie aktywności nowo wybranego enzymu z grupy USP (nazwa specyficznego białka – celu terapeutycznego – nie jest ujawniona na tym etapie) otwiera możliwość innowacyjnego i unikalnego podejścia terapeutycznego w immunoonkologii.

– Poszerzanie naszego portfolio badawczego w zakresie odkrywania nowych leków o nowe programy stanowi naturalną kontynuację rozwoju już istniejących platform, w których od lat budujemy unikalne doświadczenie naukowe i badawcze. Program selektywnych inhibitorów CHIT1 SELECTIVE jest kolejnym krokiem w rozwoju platformy chitynazowej i daje szanse na jeszcze szersze wykorzystanie możliwości, jakie daje spółce umowa o współpracy z Galapagos. Z kolei nowy program w platformie DUBs pozwala bardziej optymalnie wykorzystać doświadczenie i talent naszych kadr, aby jak najbardziej efektywnie realizować wcześniej ogłoszoną strategię rozwoju. Widzimy, że immunoonkologia jest i będzie jednym z najdynamiczniej rozwijających się obszarów w biotechnologii, dlatego chcemy wykorzystać tu nasze kompetencje – mówi Rafał Kamiński, członek zarządu i dyrektor ds. naukowych OncoArendi Therapeutics.

KOMENTARZE
news

<Marzec 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
29
1
2
3
4
8
9
10
11
12
16
17
18
20
22
23
24
25
28
29
30
31
Newsletter