Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Odmładzający potencjał krwi
22.10.2012

Postęp nauki zazwyczaj odziera z magii i tajemniczości kolejne historie i legendy. Ostatnio opublikowane badania wydają się jednak dowodzić prawdziwości jednej z nich . Choć wampiryzm powiązany został w 1985 roku z porfirią, okazuje się, że krew młodych osobników może w pewnym stopniu odwracać efekty starzenia mózgu.


Przeczytaj również:

Kałamarnice łącznikiem świata cybernetycznego i biologicznego

Badania nad GMO uznane za nierzetelne


Doświadczenia, przeprowadzone na Stanford University pod kierownictwem Saula Villedy, rok temu wykazały, że w przypadku myszy u starszych zwierząt po podaniu krwi młodych myszy doszło do zwiększenia liczby komórek macierzystych w mózgu. Wzrosła też liczba połączeń między neuronami, co jest kluczową kwestią w przypadku procesów uczenia się i zapamiętywania.

W bardziej szczegółowym eksperymencie poddano zwierzętom 18-miesięcznym ( średni czas życia myszy to 1,5-2 lata) osocze pobrane od myszy 2-miesięcznych. Nie wykorzystywano pełnej krwi po to, żeby zminimalizować wpływ elementów morfotycznych, przede wszystkim limfocytów. Przez miesiąc wstrzyknięto badanym zwierzętom ośmiokrotnie małą dawkę osocza ( ok. 5% całkowitej objętości krwi), następnie poddano je standardowym testom behawioralnym. W teście wykorzystującym labirynt wodny Morrisa zwierzę wkładane jest do basenu wypełnionego wodą, w którym znajduje się platforma. W kilku próbach mysz ustala położenie bezpiecznego punktu w basenie i zapamiętuje pozycję platformy. Poddane terapii osoczem zwierzęta wykazywały zdolności na poziomie 4-6-miesięcznych myszy, co wskazuje na swoiste odmłodzenie ich procesów pamięciowych.

Opublikowane wyniki wskazują na obecność we krwi związków odpowiedzialnych za plastyczność połączeń komórkowych w mózgu i zwiększających zdolności asocjacyjne. Z wiekiem zawartość tych substancji maleje, a co za tym idzie procesy pamięciowe słabną, organizm uczy się wolniej i pamięta krócej. Identyfikacja tajemniczych substancji młodości może mieć przełomowe znaczenie nie tylko ze względu na spowalnianie mechanizmów starzenia, ale również leczenie chorób neurodegeneracyjnych. Jeśli związek ten okaże się być skuteczny również w przypadku ludzi, szczególną szansę można upatrywać w jego zastosowaniu w terapii choroby Alzheimera.

Zuzanna Sobańska

Źródło: www.guardian.co.uk

KOMENTARZE
news

<Luty 2027>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Newsletter