Pod koniec marca br. Nickel Technology Park Poznań podczas kolejnej, trzeciej już edycji Targów Przedsiębiorczości Akademickiej w Poznaniu zainauguruje specjalny cykl spotkań Capital_Link. W zamyśle organizatorów spotkania te mają stać się platformą, umożliwiającą kontakt pomiędzy spółkami potrzebującymi dofinansowania a potencjalnymi inwestorami, poszukującymi nowych, niestandardowych i innowacyjnych pomysłów biznesowych.
Nasza inicjatywa powinna zagospodarować lukę, którą dostrzegliśmy na polskim rynku w ofercie kierowanej do istniejących firm, szukających możliwości rozwoju swoich przedsięwzięć. Przyglądaliśmy się rozwiązaniom stosowanym w innych europejskich parkach, np. w fińskim Technopolis, który od lat prowadzi spotkania pod nazwą Money Talk – twierdzi dr Piotr Kwiatek, dyrektor ds. rozwoju NTPP – W naszym kraju mamy z jednej strony profesjonalne salony inwestycyjne, organizowane np. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i skierowane do spółek na pewnym poziomie rozwoju,
z drugiej natomiast szereg imprez przeznaczonych głównie dla studentów, którzy myślą o założeniu własnego biznesu. Spotkania Capital_Link, z których pierwsze odbędzie się już pod koniec marca br., mają pomóc w znalezieniu inwestora ciekawym, innowacyjnym spółkom, które nie mogą jeszcze zaistnieć na parkiecie, a potrzebują pilnie środków na dalszy rozwój działalności.
W ramach inicjatywy Capital_Link NTPP zorganizuje w 2011 r. cztery spotkania, na które zaprosi 5-6 wyselekcjonowanych spółek poszukujących dofinansowania oraz zbliżoną liczbę podmiotów zainteresowanych inwestycjami w dochodowe przedsięwzięcia. Każda firma otrzyma możliwość omówienia swojego projektu podczas 20-minutowej prezentacji, w której będą musiały znaleźć się takie dane jak m.in.: opis firmy, opis projektu, opis grupy docelowej i rynku konkurencyjnego, analiza SWOT, perspektywa przychodów i kosztów, kluczowe czynniki sukcesu oraz potrzeby inwestycyjne.
Mamy nadzieję, że dzięki Capital_Link uda się nam wesprzeć rozwój wielu ciekawych polskich spółek – dodaje Piotr Kwiatek z NTPP – Korzyści z tego typu spotkań są oczywiste dla obu stron. Firmom dają możliwość pozyskania inwestora i kapitału poprzez dotarcie ze swoim pomysłem do prestiżowej grupy biznesmenów, a inwestującym pozwalają zaoszczędzić czas przeznaczony na szukanie perspektywicznych pod względem rynkowym pomysłów, ułatwiają bezpośredni kontakt
z podmiotami, w które chcą zainwestować oraz dają szansę na znalezienie ciekawej i przede wszystkim dochodowej inwestycji.
Pierwsze tegoroczne spotkanie Capital_Link odbędzie się 31 marca br. o godz. 14.00 w siedzibie World Trade Center
w Poznaniu. Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 21 marca br. pod adresem e-mail: ewa.bujak@ntpp.pl. Swój udział potwierdzili następujący inwestorzy: DGA SA, Zakłady Usługowe Zachód sp. z o.o., Hochtief Polska SA, 7 milowy sp. z o.o., SpeedUp Group, AIP Seed Capital, Cegielski Poznań SA, Sieć Aniołów Biznesu Amber Polska Fundacja Przedsiębiorczości, Europejskie Centrum Doradztwa Finansowego.
O NTPP:
Nickel Technology Park Poznań (NTPP) to pierwszy wPolsce niepubliczny park technologiczny, wybudowany w 2006 roku przez firmy Grupy Nickel - PTB Nickel oraz Nickel Development. W Złotnikach koło Poznania na obszarze 33 ha przy wsparciu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego powstał ośrodek łączący w sobie wyzwania związane z realizacją obiektów specjalistycznych i dedykowanych oraz kompetencje w zakresie transferu wiedzy do biznesu oraz business development. Około 23 tys. m2 powierzchni Parku stanowią wysokiej klasy budynki biurowe oraz hale magazynowe. W funkcjonujących na terenie NTPP firmach pracuje obecnie ponad 700 osób.
Działalność NTPP ukierunkowana jest przede wszystkim na aktywne wspieranie rozwoju branży biotechnologicznej oraz szeroko rozumianego sektora IT. W Parku zlokalizowana została nowoczesna serwerownia – Centrum outsourcingowe BCC, a wśród najemców znajdują się wiodące firmy informatyczne, w tym m.in. Exact Software Poland czy spółki Grupy BCC. W 2011 r. na terenie NTPP powstanie Nickel BioCentrum – współfinansowany z funduszy unijnych nowoczesny ośrodek skupiający polskie i zagraniczne spółki
z szeroko rozumianego biosektora. Ma on w przyszłości stać się międzynarodową platformą współpracy firm biotechnologicznych, zespołów naukowych oraz instytucji otoczenia biznesu w zakresie wymiany informacji, wiedzy oraz transferu innowacyjnych technologii.
W 2011 r. podpoznański Park rozpoczął także szereg projektów wspierających rozwój polskiego i wielkopolskiego biosektora, m.in. poprzez powołanie stowarzyszenia Bioregion Wielkopolska oraz stworzenie Nickel Inkubator – przedsięwzięcia, w ramach którego spółka przeznaczy 9,5 mln zł na komercjalizację nowych rozwiązań w branży biotechnologicznej, IT, budowlanej oraz technologii ekologicznych.
NTPP oferuje klientom elastyczne warunki wynajmu nowoczesnych powierzchni biurowych, hal magazynowych i w pełni wyposażonych sal konferencyjnych wraz z ich adaptacją do indywidualnych potrzeb. Działającym w Parku podmiotom spółka zapewnia liczne usługi okołobiznesowe: od doradztwa przy pozyskiwaniu funduszy unijnych, przez usługi Data Center i Outsourcingu IT, obsługę i serwis budynków, aż do opieki nad dziećmi w zlokalizowanym na terenie NTPP przedszkolu. Na zlecenie klienta w obrębie Parku możliwa jest również budowa obiektów uniwersalnych i dedykowanych, w tym specjalistycznych laboratoriów czy clean room’ów.
NTPP jest inicjatorem i współtwórcą szeregu przedsięwzięć mających na celu promocję przedsiębiorczości i innowacyjności, m.in. wraz z poznańską firmą ECDF prowadzi projekty „STARTup your life” oraz „Wiedza do biznesu”, natomiast we współpracy z wiodącą spółką informatyczną Business Consulting Center zorganizował konkurs dla studentów „Idź po staż”. W 2010 r. Park dołączył także do grona Fundatorów akcji „Zostańcie z nami” - programu stypendialnego dla młodych polskich naukowców prowadzonego przez Fundację Tygodnika „Polityka”. Ufundowane przez NTPP stypendium przeznaczone zostało dla najbardziej obiecującego młodego biotechnologia. W styczniu 2010 r. NTPP otrzymał prestiżowy tytuł „Ten, który zmienia polski przemysł 2009” za stworzenie pierwszej komercyjnej platformy transferu wiedzy do biznesu oraz inicjatywy społeczne podejmowane przez jego twórców.
Źródło: Informacja Prasowa
Zamieściła: Monika Sowińska
KOMENTARZE