Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowy typ komórek T szansą na uniwersalną terapię wielu nowotworów
Nowy typ komórek T szansą na uniwersalną terapię wielu nowotworów

Naukowcy odkryli nowy typ komórek T, które mogłyby przyczynić się do stworzenia uniwersalnej terapii obejmującej wiele rodzajów nowotworów. Publikacja na ten temat ukazała się właśnie w "Nature Immunology". Chodzi o komórki wyposażone w nowy typ receptora – TCR, który rozpoznaje i zabija większość ludzkich nowotworów, jednocześnie ignorując komórki zdrowe.

 

 

Badania laboratoryjne wykazały, że komórki T wyposażone w nowy TCR zabijają komórki raka płuc, skóry, krwi, okrężnicy, piersi, kości, prostaty, jajnika, nerek i szyjki macicy. TCR rozpoznaje cząsteczki obecne na powierzchni komórek nowotworowych i w wielu prawidłowo działających komórkach organizmu, jednak – co podkreślają badacze – jest w stanie odróżnić komórki zdrowe od rakowych, zabijając tylko te ostatnie.

W celu zbadania potencjału terapeutycznego tych komórek in vivo naukowcy wstrzyknęli komórki T zdolne do rozpoznawania cząsteczki MR1 myszom. Zdaniem badaczy wyniki są zachęcające i porównywalne ze stosowaną obecnie terapią CAR-T w podobnym modelu zwierzęcym. Ponadto badania wykazały, że komórki T pacjentów chorych na czerniaka mogą zniszczyć nie tylko własne komórki rakowe, ale również komórki innych pacjentów, niezależnie od ich antygenu leukocytarnego (HLA). Naukowcy planują przeprowadzić testy na pacjentach jeszcze w tym roku.

Andrew Sewell, jeden z autorów badania, ekspert w dziedzinie komórek T z Cardiff University’s School of Medicine, wyjaśnia, że znalezienie TCR o tak szerokiej specyfice nowotworowej jest niezwykłym odkryciem i daje perspektywę stworzenia uniwersalnej terapii nowotworowej.

Wyniki badań komentują także inni badacze. Dr Astero Klampatsa z The Institute of Cancer Research w Londynie tłumaczy, że choć nowe odkrycie znajduje się na bardzo wczesnym etapie badań, jest to ekscytujący krok we właściwym kierunku. Wtóruje mu prof. Daniel Davis z Uniwersytetu w Manchesterze. Jak mówi, zespół z Cardiff dokonał interesującego odkrycia, choć potrzeba jeszcze badań, które pomogą zrozumieć, w jaki sposób rozpoznawane i zabijane są wyłącznie komórki nowotworowe. W dłuższej perspektywie czasowej jest nadzieja, że ten typ komórek odpornościowych może stać się podstawą nowych terapii immunologicznych.

Źródła

nature.com

technologynetworks.com

sciencemediacentre.org

KOMENTARZE
Newsletter