Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowy rodzaj terapii nadzieją dla chorych na glejaka!
23.05.2013

Inhibitor enzymu, który bierze udział w naprawie uszkodzeń DNA, może okazać się szansą na znalezienie nowego sposobu na zwiększenie skuteczności radioterapii u chorych na wysoce śmiertelnego raka mózgu.

Glejak – najczęstszy i najbardziej agresywny typ nowotworu mózgu – powstaje z komórek glejowych, które są wsparciem dla komórek nerwowych i pomagają w regulacji środowiska wewnętrznego mózgu. Przeciętny wskaźnik przeżycia chorych na ten nowotwór to 15 miesięcy, jednakże połączenie radioterapii i chemioterapii może zwiększyć szansę na przeżycie.

Naukowcy z Virginia Commonwealth University Massey Cancer Center przetestowali eksperymentalny lek - KU-60019 – w mysim modelu ludzkiego glejaka wielopostaciowego, w celu zablokowania kinazy ATM (ang. ataxia telangiectasia mutated). Enzym ten pomaga w reperowaniu uszkodzeń DNA spowodowanych przez radioterapię.

“Ograniczając zdolność guza do zwalczania uszkodzeń DNA spowodowanych przez promieniowanie mamy nadzieję, że nasza terapia, ukierunkowana na leczenie glejaka, przedłuży życie pacjentów dotkniętych tym nowotworem, jak również zmniejszy uszkodzenia tkanek otaczających guz” - tłumaczy profesor Kristoffer Valerie z VCU Massey Cancer Center.

Ponadto, lek KU-60019 jest szczególnie skuteczny w zwalczaniu tego typu glejaka, którego komórki wykazują mutację w obrębie genu kodującego białko p53. Ta forma nowotworu występuje u aż 30% chorych. U myszy z ludzką postaci glejaka nowy lek, w połączeniu z radioterapią, znacząco wydłużał czas przeżycia badanych myszy z ludzkim glejakiem. Badania zostały opublikowane w czasopiśmie ClinicalCancer Research.

Naukowcy z VCU nie są jedynymi badaczami, którzy widzą możliwość zastosowania inhibitorów enzymów w walce z glejakiem. Nowojorski CureFAKtor Pharmaceuticals również pracuje nad inhibitorami enzymów, które blokują kinazę ogniskowo-adhezyjną (focal adhesion kinase; FAK), enzym ulegający nadekspresji w komórkach nowotworowych.

Miejmy nadzieję, że badania te okażą się skuteczne w walce z tym niezwykle śmiertelnym nowotworem, jakim jest glejak.

 

Anna Byczkowska


Przeczytaj również:

Nadzieja w badaniach nad nanocząsteczkami w układach in vivo!


źródło:

http://www.fiercebiotechresearch.com/story/drug-boosts-effectiveness-radiation-therapy-brain-tumors/2013-05-19

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2024>

pnwtśrczptsbnd
25
26
27
1
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter