Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowy Program FNP na 2012 rok przewiduje 134 mln PLN wsparcia dla polskich naukowców.
28.12.2011

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej zaprezentowała swój najnowszy program działalności na rok 2012. Najlepsi naukowcy i zespoły badawcze ze wszystkich dziedzin z całej Polski mogą liczyć w przyszłym roku w sumie na ponad 130 mln PLN wsparcia finansowego z kilkunastu programów realizowanych przez FNP.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej istnieje od 1991 r. i jest niezależną, samofinansującą się instytucją pozarządową typu non-profit, która realizuje misję wspierania nauki. Jest największym w Polsce pozabudżetowym źródłem finansowania nauki.

W 2012 r. Fundacja zamierza przeznaczyć na wsparcie najlepszych uczonych i zespołów badawczych ok. 24 mln zł ze środków własnych i ok. 110 mln zł ze środków strukturalnych Unii Europejskiej. W ofercie FNP w nadchodzącym roku proponujemy kilkanaście  programów o charakterze konkursów, skierowanych do naukowców wszystkich dziedzin, będących na różnych etapach kariery badawczej– informuje FNP.

Bardzo ciekawym projektem, którego kolejnej edycji na pewno możemy spodziewać się w 2012 roku jest prestiżowa nagroda FNP, zwana także przez niektórych polskim Noblem. Nagroda ta przyznawana jest za wybitne, ściśle zdefiniowane i potwierdzone osiągnięcie naukowe, które w ostatnim okresie otworzyło nowe perspektywy poznawcze. Wysokość indywidualnej nagrody wynosi 200 tys. PLN, a zdobyć ją można w jednym z czterech obszarów: naukach o życiu i o Ziemi, naukach chemicznych i o materiałach, naukach matematyczno-fizycznych i inżynierskich, naukach społecznych i humanistycznych.

W 2012 roku, na wysokie subsydia profesorskie w ramach programu MISTRZ, liczyć mogą wybitni uczeni kierujący zespołami badawczymi złożonymi z młodych współpracowników. Dziesięć subsydiów, każde w wysokości 300 tys. PLN, będzie wspierać naukowców w podejmowaniu nowego kierunku badań lub kontynuacji prowadzonych już prac badawczych.

Ostatnią szansę na dofinansowanie w wysokości 460 tys. PLN będą mieli w tym roku młodzi naukowcy, bowiem kolejna edycja programu TEAM będzie edycją ostatnią. TEAM jest programem, który ma na celu zwiększenie zaangażowania młodych uczonych – studentów, doktorantów i młodych doktorów – w prace badawcze w obszarze Bio, Info, Techno, realizowane w najlepszych zespołach i laboratoriach naukowych w Polsce. Program jest adresowany do liderów zespołów naukowych, posiadających zespół badawczy lub tworzących nowe zespoły. Wszyscy zainteresowani mają czas do 15 marca 2012, kiedy to mija termin składania wniosków.

Podobnie rzecz się ma ze stypendiami podoktorskimi, przyznawanymi w ramach programu KOLUMB. Stypendia te przeznaczone są dla młodych uczonych ze stopniem doktora na pobyty badawcze (6-12 miesięcy) w najlepszych ośrodkach naukowych na świecie. W roku 2012 konkurs KOLUMB odbędzie się po raz ostatni.

FNP myśli także o naukowcach-rodzicach, którzy chcieliby powrócić do pracy naukowej po przerwie związanej z opieką nad dzieckiem. Projekty w ramach programu POMOST mogą być realizowane przez osoby będące na etapie stażu podoktorskiego, zdobywania samodzielności naukowej lub powrotu do samodzielnej pracy naukowej.

Ponadto FNP prowadzi kilka konkursów w trybie ciągłym. Bardzo interesującym programem dla wszystkich wizjonerów i naukowców wychodzących poza schematy jest Program EXTERIUS/POZA SZLAKIEM wspierający wyjątkowe inicjatywy naukowe.

Poza nowymi edycjami konkursów, FNP w przyszłym roku będzie kontynuować finansowanie laureatów programów z lat ubiegłych. Wśród takich trwających już projektów są m.in. program Welcome (wsparcie projektów realizowanych przez wybitnych uczonych z zagranicy tworzących zespoły badawcze w polskich jednostkach naukowych), Program POWROTY/HOMING (subsydia dla młodych polskich uczonych powracających do pracynaukowej w Polsce z dłuższego zagranicznego pobytu naukowego), czy Program Międzynarodowe Projekty Doktoranckie.

Więcej szczegółowych informacji o konkursach organizowanych przez FNP znaleźć można w broszurze "Programy Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w 2012 roku".

 

red. Tomasz Sznerch

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2026>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
Newsletter