Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowe laboratorium NeoLeku otwarte!
20.03.2012

NeoLek otworzyła niedawno uroczyście Laboratorium Doświadczalnej Onkologii i Innowacyjnych Technologii. Przeprowadzane w nim będą badania nad potencjalnymi lekami przeciwnowotworowymi. Mieści się ono we wrocławskim Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN, które już ponad pół wieku zajmuje się tą tematyką.

Na otwarcie przybyły osobistości ze świata nauki oraz lokalni politycy. Były wspomnienia, historia badań nad lekami przeciwnowotworowymi przeprowadzonymi w tej placówce, podniosła atmosfera. Ciepłe, gratulacyjne przemówienia wygłosili m.in. Rafał Jurkowlaniec – Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Czesław Radzikowski – wieloletni kierownik Zakładu Immunologii Nowotworów PAN i Tadeusz Luty – dyrektor Wrocławskiego Centrum Akademickiego.

Koncepcja utworzenia tego laboratorium powstała już dawno. Niemal od początku członkostwa Polski w Unii Europejskiej trwały próby zdobycia dofinansowania, które udało się ostatecznie zagwarantować trzy lata temu. Koszt budowy placówki wynosił ponad 17 mln zł, z czego ok. 14,5 mln pochodziło z dofinansowania UE. W realizację projektu zaangażowanych było wiele osób; najczęściej wymienia się profesorów: Adama Opolskiego i Janusza Boratyńskiego oraz doktor Joannę Wierzyk.

Samo laboratorium robi spore wrażenie. Jest ono interdyscyplinarne i wyposażone bardzo nowocześnie. Podzielone zostało na dwie części – fizykochemiczną i biologiczną. Ta pierwsza została wyposażona w urządzenia, które posłużą do analizy właściwości związków o potencjalnym działaniu antynowotworowym. Wśród sprzętu zgromadzonego w laboratorium znajdują się: spektrometr mas, aparatura do wysokosprawnej chromatografii cieczowej i spektroskop UV-VIS z termostatem.

W pracowni biologicznej prowadzone są badania bioaktywności związków przeciwnowotworowych. Badania in vitro przeprowadzane są na ludzkich i mysich liniach komórkowych, in vivo – na myszach, hodowanych w pełni sterylnych warunkach. To laboratorium dysponuje m.in.: cytometrem przepływowym, kilkoma komorami laminarnymi i urządzeniem do analizy biochemicznej i hematologicznej krwi. Oferowane jest pełne spektrum badań farmakokinetycznych i toksykologicznych. Przydatną opcją jest również przeżyciowe obrazowanie guzów nowotworowych u myszy i szczurów w trakcie trwania eksperymentu.

Podsumowując: Laboratorium NeoLek jest innowacyjne i wielodyscyplinarne. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi i starannym procedurom analizy przeprowadzone w nim będą szybkie, a uzyskane wyniki wiarygodne i powtarzalne. W Polsce znajduje się niewiele placówek, które mogłyby dorównać mu poziomem. Zwłaszcza, że ono stale się rozwija. Aktualnie personel laboratorium stara się uzyskać certyfikat GLP – Good Laboratory Practice. Aby go zdobyć, naukowcy będą musieli udowodnić, że każdy eksperyment przeprowadzony przez nich jest przeprowadzony prawidłowo i w pełni udokumentowany. Są już na dobrej drodze – szacują, iż uda im się uzyskać ten certyfikat w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Planują również poszerzyć zakres swoich analiz tak, aby dostosowywać techniki badawcze do najnowszych trendów obserwowanych w nauce i przemyśle.

Pracownik NeoLeku prezentuje laboratorium zaproszonym gościom.

 

red. Michał Kulus

KOMENTARZE
Newsletter