Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowa metoda stabilizowania przeciwciał
15.09.2009
Amerykańscy naukowcy z Katedry Energii, Argonne National Laboratory opracowali nową efektywną metodę stabilizowania przeciwciał. Technika ta może doprowadzić do stworzenia lepszych biosensorów, substancji terapeutycznych, reagentów diagnostycznych itp.
Przeciwciała są białkami produkowanymi przez układ odpornościowy celem swoistego zwalczenia antygenu, który przeniknął do organizmu. W praktyce laboratoryjnej stosowane są w diagnostyce i leczeniu chorób a także w wykrywaniu toksyn czy patogenów w materiale badanym. Mimo swojego szerokiego zastosowania cechują się one wysoką wrażliwością na zewnętrzne czynniki środowiskowe, co czyni je mało przydatne w warunkach poza laboratoryjnych. Ustabilizowane przeciwciała, – nad którymi prace trwają w Argonne National Laboratory - łączą w sobie pełną funkcjonalność z wysoką trwałością oraz mniejszą wrażliwością na czynniki zewnętrzne, dzięki czemu, mogą być wykorzystywane w diagnostyce przeprowadzanej w nieoptymalnych warunkach.

Potencjalnego zastosowania nowych immunoglobulin upatruje się m. in. w walce z chorobami nowotworowymi oraz wykorzystaniu ich, jako biosensorów mogących wykrywać patogeny takie jak jad kiełbasiany, wąglik czy rycyna w miejscach publicznych (lotniska, stacje metra) – których ciągłe monitorowanie było dotychczas nie możliwe z racji na brak tolerancji przeciwciał na warunki środowiskowe.

Badacze dowiedli, że pomimo faktu, iż łańcuchy lekkie uformowane z amyloidów wykazują mniejsza stabilność niż polipeptydowe to wprowadzenie podstawników aminokwasowych do ich struktury powoduje skutek wręcz odwrotny. Wykazali, że zmiana w podstawieniu siedmiu aminokwasów w domenie zmiennej uformowanego z amyloidów łańcuch lekkiego skutkuje poprawą stabilności termodynamicznej o miliard razy i znacznie zwiększą trwałością danej immunoglobuliny.

W obliczu tak rewelacyjnych wyników badań, amerykańscy naukowcy skupiają się obecnie nad opracowaniem systemu, który pozwoli na dalszy rozwój stabilnych na czynniki środowiska przeciwciał nietracących jednocześnie swoich specyficznych właściwości.
KOMENTARZE
news

<Maj 2025>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter