Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nie wszystko innowacja, co się świeci
Od kilku lat w Polsce toczą się liczne dyskusje na temat tego, jak usprawnić współpracę pomiędzy laboratoriami uniwersyteckimi a przedsiębiorstwami. Zorganizowano już nie jedną konferencję, dyskusję czy seminarium. Spisano także zalecenia. Czy pomimo tych działań możemy powiedzieć, że ta współpraca poprawiła się?

 

Dobrym przykładem, na który można się powołać jest Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris. Swoimi doświadczeniami dotyczącymi tworzenia kosmetycznych innowacji, z uczestnikami konferencji podzieliła się zastępca dyrektora Pionu Badań i Rozwoju.

Laboratorium Kosmetyczne dr Irena Eris to nie tylko kosmetyki. To także badania i projekty dotyczące nowych wyrobów. Znacząca część działań firmy skupia się na poszukiwaniach tzw. „eliksiru młodości”. W związku z tym prowadzone są liczne badania naukowe, w wyniku których tworzonych jest 150 nowych projektów, z czego 100 jest wdrażana. W rezultacie powstają nowe zgłoszenia patentowe oraz publikacje, które są cytowane przez inne zespoły badawcze. Dyrektor podkreśliła także znaczącą rolę obserwacji tego, co dzieje się w nauce, nie tylko polskiej, ale i tej światowej.

Czego zatem Laboratorium Kosmetyczne potrzebuje, aby być częścią innowacji, nie zapominając przy tym o przedsiębiorczości? Po pierwsze sprzętu – aby go pozyskać firma zawiązuje liczne kontrakty z polskimi uczelniami. Niezbędna jest także wiedza i potencjał ludzki – rozwiązywanie problemów oraz tworzenie rozwiązań jest nieodłączną częścią innowacji.

Niestety, jak się okazuje na polskim rynku obserwowana jest tendencja, szczególnie wśród młodych doktorów i magistrantów, że jeśli ci coś odkryją to musi być to innowacja, a nie zawsze nią jest. Szokujące natomiast jest to, że to co w Polsce określamy za nowe, tak naprawdę często istnieje już na rynku globalnym. Co więcej, lokalni inwestorzy boją się inwestować w start-upy biotechnologiczne, między innymi przez wysokie ryzyko natury technologicznej oraz długość badań i testów potrzebnych do zweryfikowania skuteczności danej cząsteczki.

Podczas prezentacji zostały obalone także mity dotyczące współpracy nauka-biznes. Jednym z nich było stwierdzenie, że każdy przełom można skomercjalizować, następnym z kolei, że połączenie dwóch obecnych na rynku technologii w jedną to nowość. Takie myślenie, niestety coraz bardziej oddala naukowców od przedsiębiorców.

Kiedy wiemy, co powoduje różnice, przyszła kolej na to, co pomaga współpracować tym dwóm światom. Jest to przede wszystkim otwartość ludzi oraz wskazanie benefitów dla obu stron biorących udział w przedsięwzięciu.

Podsumowując, polskie innowacje rozwijają się, coraz więcej jest z nich wdrażanych do przemysłu, nie mniej jednak przed naukowcami oraz przedsiębiorcami jest jeszcze sporo do zrobienia, aby a relacja była trwalsza i lepsza.

 

Joanna Jurek 

KOMENTARZE
news

<Marzec 2025>

pnwtśrczptsbnd
24
25
26
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
Newsletter