Początek roku przyniósł w Selvicie kolejne zmiany. Uruchomiona bowiem została zautomatyzowana platforma do badań przesiewowych in vitro. Według informacji przekazanych dla naszego portalu, składa się ona ze stacji pipetującej Hamilton STARlet, zintegrowanej z dyspenserem BioTek MultiFlo FX oraz czytnikiem mikropłytkowym PerkinElmer EnSpire. Dzięki temu platforma umożliwia pełną automatyzację badań przesiewowych, z wykorzystaniem metod biochemicznych i biofizycznych.
- Badania przesiewowe odgrywają szczególne znaczenie we wczesnych etapach rozwoju leków. Wykorzystywane są do testowania dużych bibliotek związków chemicznych w poszukiwaniu tych, wykazujących aktywność na wybrany cel biologiczny - mówi dr Kamil Sitarz, Kierownik Zespołu Naukowego w firmie Selvita. I dodaje: - Platforma jest już z powodzeniem wykorzystywana w projektach Selvity, w których poszukujemy leków przeciwnowotworowych celujących w metabolizm komórek nowotworowych oraz wybrane kinazy białkowe, będące modulatorami ścieżek onkogennych.
I na tym Selvita nie zamierza poprzestać. - W najbliższej przyszłości planowana jest również implementacja platformy do projektów skupionych wokół epigenetycznych aspektów nowotworzenia. – dodaje Kierownik Zespołu Naukowego firmy.
Selvita – największa firma biotechnologiczna w rejonie Europy środkowo-Wschodniej. Jej działalność skupiona jest na dwóch celach. Pierwszy z nich to opracowywanie i wprowadzanie na rynek nowych leków w zakresie chorób nowotworowych. Drugi cel, usługowy, polega na współpracy z koncernami farmaceutycznymi, które dzięki wykorzystywaniu technologii oferowanych przez firmę mogą obniżyć koszt wprowadzenia nowych produktów na rynek.
KOMENTARZE