Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nantechnologie po szwajcarsku
10.06.2009
Czołowy szwajcarski instytut badawczy Paul Scherrer Instytut, PSI rozwinął do zastosowań przemysłowych znaną od 45 lat technologię oddziaływania zjonizowanych jąder atomu wodoru na komórki ludzkiego ciała.
Przełom w stosowanej technologii polega na tym, że przy jej zastosowaniu możliwe jest precyzyjne usuwanie głęboko umiejscowionych komórek nowotworów mózgu i kręgosłupa. Obecnie osiągnięty poziom opiera się na metodzie Spot Scaning Technik.

Odbywa się to za pomocą promienia protonowego – skuteczność tej metody obrazuje liczba zabiegów przeprowadzonych na urządzeniu prototypie OPTIS w PSI - ponad 5000, w przypadku nowotworów oczu, skuteczność osiągnęła poziom 98%.

Autorzy wynalazku podkreślają istotną zmianę w gabarytach urządzenia. Na obecnym etapie osiągnęli oni trzykrotne zmniejszenie jego wymiarów w stosunku do funkcjonujących na świecie modeli. Pozwala to na umieszczenie go w praktycznie każdym szpitalu. Znamienna jest też efektywność leczenia tą metodą: sięga ona nawet 98%.

Prace te stanowią jedną z podwalin inwestycji w start upy w Szwajcarii. Podczas prestiżowego spotkania w wąskim naukowym gronie przy okazji kładzenia kamienia węgielnego pod jedyne na świecie nanotechnologiczne centrum naukowo badawcze IBM i Politechniki w Zurychu, viceprezes CSEM złożył na ręce radcy propozycję współpracy w dziedzinie nanomedycyny, a ściśle w zakresie rozwoju start up-ów, których wartość przekroczy w przyszłym roku już 1 mln CHF.
KOMENTARZE
Newsletter