Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
NanoThea, spółka zależna NanoGroup, złożyła dwa wnioski patentowe dotyczące nanocząstek zdolnych do przenoszenia izotopów promieniotwórczych
NanoGroup S.A., notowana na głównym rynku GPW grupa spółek biotechnologicznych, poinformowała o złożeniu przez spółkę zależną NanoThea dwóch wniosków patentowych dotyczących nanocząstek zdolnych do przenoszenia izotopów promieniotwórczych. Dzięki temu, że posiadają one zdolność specyficznego celowania do komórek zmienionych chorobowo – docelowo mają być wykorzystywane do innowacyjnej metody diagnostyki oraz terapii chorób nowotworowych.

 

 

Prace NanoThea skupiają się na opracowaniu innowacyjnego radiofarmaceutyka do diagnostyki PET, czyli pozytonowej tomografii emisyjnej. Obecnie najpowszechniej wykorzystywany marker ma ograniczone działanie, a stworzona przez NanoThea nanocząstka może zdecydowanie poprawić skuteczność tej metody diagnostyki onkologicznej.

– Złożenie przez nas dwóch wniosków patentowych to efekt ciężkich prac całego zespołu NanoThea. Naszym celem jest dostarczenie narzędzia diagnostycznego do codziennego użytku, w celu pełnego wykorzystania dostępnych na rynku urządzeń medycznych i metod. Ponadto chcemy połączyć metody diagnostyczne wykorzystujące PET oraz rezonans magnetyczny, a w przyszłości połączyć diagnostykę i leczenie – mówi Magdalena Janczewska, współzałożycielka i Prezes Zarządu NanoThea.

Obecnie najczęściej używanym markerem diagnostycznym dla PET jest 18-fluorodeoksyglukoza (FDG). Głównym problemem jest nie tylko koszt tego markera, ale także konieczność jego transportu do szpitala w bardzo krótkim czasie. Kolejną problematyczną kwestią jest rozkład biologiczny FDG. Ze względu na bardzo mały rozmiar cząsteczki glukozy, przechodzi ona przez barierę krew-mózg ​​bez kontroli. Zastosowanie większej struktury, takiej jak nanocząstka, zmienia biodystrybucję, wykazując dłuższy czas obiegu, a przede wszystkim daje radioizotopowi szansę dotarcia w sposób kontrolowany do narządów poddawanych ocenie i znalezienia w nich komórek nowotworowych.

– Ta metoda może być prawdziwym przełomem w diagnostyce nowotworów. Termin przydatności nanocząstki szacujemy na rok od jej wytworzenia. Nasza metoda poprawi skuteczność i dostępność do wykonywania niezbędnych badań w obszarze onkologii, a także znacznie zmniejszy ich cenę – mówi prof. Tomasz Ciach, współzałożyciel i Członek Zarządu NanoThea oraz Członek Zarządu NanoGroup.

NanoThea zapowiada, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy planuje rozszerzenie zgłoszenia patentowego na kraje Unii Europejskiej oraz obszary strategiczne dla jej działalności w obszarze innowacyjnych radiofarmaceutyków.

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter