Nanotechnologia to rewolucja w dziedzinie materiałów, których struktury i elementy wykazują osobliwe i doskonale rozwinięte fizyczne, chemiczne oraz biologiczne właściwości, w których zachodzące procesy spowodowane są ich nanorozmiarami. Nad takimi badaniami pracuje zespół Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Politechniki Warszawskiej. W kolejnym projekcie uczonych pojawiła sie mozliwość zamknięcia keków przeciwnowotworowych wewnątrz nanocząsteczki. Nanokapsułki będą wytwarzane z naturalnie występujących w organizmie cukrów. Dzięki odpowiedniej budowie nie będą one rozpoznawane przez układ odpornościowy człowieka i mogą długo krążyć w układzie krwionośnym szukając celu, czyli komórki nowotworowej.
Nanotechnologia stanowi nadzieję na przełom w terapii przeciwnowotworowej – mówi kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Politechniki Warszawskiej dr hab. Tomasz Ciach. Dzięki wykorzystaniu nanocząsteczek (cząstek o rozmiarach sięgających jednej miliardowej metra), można zamknąć leki w zewnętrznej kapsułce, która jest nieszkodliwa dla organizmu, więc zmniejsza w dużym stopniu efekty uboczne.
Podstawowym celem nanotechnologii jest wykorzystanie tych właściwości poprzez osiągnięcie kontroli na poziomie atomowym i molekularnym cząsteczek oraz opracowanie skutecznego sposobu ich wytwarzania i wykorzystania. Dzięki nowej metodzie klasyczne leki przeciwnowotworowe zamknięte wewnątrz nanocząstek mogą być podawane w bardzo dużych dawkach, bo nie wywołują efektów ubocznych.
Kapsułki z polisacharydów będą skutecznym narzędziem do podania leku z jeszcze jednego powodu. Komórki nowotworowe mają nastawiony metabolizm na dzielenie się. By mogło ono przebiegać potrzebują dużo cukru i chętnie go pobierają - tłumaczy pracująca nad wytworzeniem leku Iga Wasiak.
Nanocząsteczki przytwierdzając się do błony komórkowej komórek nowotworowych, będą pobierane przez komórkę do jej wnętrza. Tam struktura kapsydu będzie rozrywana i lek zostanie uwolniony. Trafi więc przede wszystkim do komórek nowotworowych, a nie do pozostałych komórek organizmu.
Nanotechnologia obok biometryki, energetyki słonecznej i biotechnologii jest dziedziną rozwijającą się najszybciej. Przodują w niej Japończycy, Koreańczycy, Amerykanie i Niemcy. W świecie nanotechnologią zajmuje się już co najmniej milion osób. Rządy państw i firmy prywatne przeznaczają na badania z zakresu nanotechnologii gigantyczne fundusze. Dziedzina ta według analityków amerykańskich stanie się w najbliższych latach rdzeniem gospodarki USA. Przewiduje się, iż do roku 2011 światowy rynek osiągnie wartość obrotów biliona dolarów w dziedzinie nanocząsteczek.
red. Blanka Majda
KOMENTARZE