Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Największa w Polsce dotacja - 3,2 mln zł - na badania w Lublinie
10.08.2011

3,2 mln zł otrzymało trzech naukowców z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w ramach grantu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Pieniądze trafią do prof. Wiesława I. Gruszeckiego z Zakładu Biofizyki Instytutu Fizyki UMCS w Lublinie, który wraz z  dr Wojciechem Grudzińskim i dr Rafałem Luchowskim, poprowadzi projekt "Molecular Spectroscopy for BioMedical Studies". Dotacja zapewni naukowcom stworzenie 21-osobowego zespołu, zakup specjalistycznej aparatury i realizację  zaplanowanych badań.

W ramach grantu zaplanowane są dla młodych badaczy bardzo wysokie stypendia. W zespole znajdzie się 12 studentów, 6 doktorantów i 3 badaczy, którzy już doktorat obronili – mówi Prof. Gruszecki.

Profesor jest liderem całego projektu, my pracujemy jako senior researchers. Połowa pieniędzy z grantu będzie przeznaczona na stypendia dla młodych naukowców, którzy będą w projekcie uczestniczyli. Reszta na sprzęt, materiały, zapewnienie finansowania wyjazdów zagranicznych dla tych ludzi – mówi dr Wojciech Grudziński.

W ramach tego projektu współpracujemy z ośrodkami z Niemiec, Włoch, Czech i Węgier –dodaje dr Luchowski.

Cały projekt, który nosi nazwę Molecular Spectroscopy for BioMedical Studies, czyli Spektroskopia Molekularna w Badaniach Biomedycznych, opiera się na trzech filarach: badania w obszarze fotosyntezy, drugi związany jest z membranami biologicznymi, trzeci to szeroko pojęta nanoplazmonika.

Najbardziej pożądane są badania nad biomembranami. Naukowcy będą szczegółowo analizować antybiotyk przeciwgrzybiczny – amfoterycyna B, często stosowany przy infekcjach pojawiających się u chorych na AIDS. Antybiotyk cechuje wysoką efektywność, jednak jego toksyczność i liczne skutki uboczne, niwelują możliwość podawania go pacjentom. Grzybica wygrywa z obniżoną odpornością zarażonych wirusem HIV, w związku z czym badania nad strukturą tej cząsteczki mogą przynieść spektakularny efekt.

Kolejnym ciekawym zagadnieniem jest fotosynteza. Zespół chce zbadać konkretne elementy tego aparatu, szukając odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób rośliny radzą sobie z nadmiernym oświetleniem i zbadać mechanizmy za to odpowiedzialne. Być może tą wiedze wykorzystają później do stworzenia ogniwa fotowoltaicznego.

Nanoplazmonika to uzupełnienie pozostałych prac badawczych. Chodzi o podłoża, nano – czyli bardzo cienkie, na których tworzą się wzbudzenia plazmonowe, jak się okazuje bardzo korzystne w niektórych zastosowaniach spektroskopowych. Warstwy plazmoniczne to w świecie nauki absolutna nowość.

Rekrutacja do zespołu właśnie ruszyła. I etap potrwa do końca października. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej projektu: http://msbms.umcs.pl.

red. Blanka Majda

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2021>

pnwtśrczptsbnd
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter