Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Najważniejsze to pomysł i odwaga
29.04.2008
W dniach 26-27 kwietnia w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni odbyła się II edycja ogólnopolskiej konferencji „BIO Biznes Finanse Innowacje ‘08”.
W wydarzeniu wzięło udział ponad 150 uczestników. Dyskusje dotyczące problemów komercjalizacji pracy naukowej przebrzmiewały echem w kuluarach długo po zakończeniu prelekcji.

„Zainteresowanie konferencją „BIO Biznes Finanse Innowacje ‘08” pokazuje jak wielka jest potrzeba dialogu w tych kwestiach” mówi Natalia Jarzębska, koordynator ds. Logistyki, „Młodzi naukowcy mają coraz większą potrzebę pracy na własny rachunek, naszym zadaniem jest pokazać im, jakie mają możliwości”. Ponad dwukrotnie większa frekwencja to rzeczywiście ogromny sukces organizatorów. Organizacja oraz poziom merytoryczny również stanowiły o randze wydarzenia.
    Tradycyjnie, spotkania podzielono na bloki tematyczne. Sobotnią sesję rozpoczęły prelekcje młodych przedsiębiorców, którzy prowadzą już działalność gospodarczą. Przedstawiciele firm Proteon Pharmaceuticals – Jarosław Dastych, Selvita – Justyna Supel, MicroBioLab – Magdalena Kulczycka i Biospekt – Piotr Zygmunt opowiedzieli o przypadkach swoich przedsiębiorstw oraz o problemach, z którymi radzili sobie przez okres ich powstawania i istnienia. Przedstawicielka ScanBalt BioRegion – Sylwia Firasiewicz opisała działalność swojej organizacji. Grad pytań, który następował po każdej prelekcji zapowiadał prawdziwą burzę mózgów na następującym po nich panelu dyskusyjnym. Publiczność nie zawiodła. Debata panelowa, podczas której jako eksperci występowali prelegenci zamieniła się w prawdziwą wymianę zdań. Pytania publiczności nie należały do łatwych, jednak zespół specjalistów dostarczył rzetelnych odpowiedzi. Po przerwie obiadowej odbyły się wykłady dotyczące finansowania projektów. O 7 Programie Ramowym i programie Marie Curie opowiedziała przedstawicielka Biura Programów Europejskich Uniwersytetu Gdańskiego, z kolei Jakub Zwolak z Agencji Rozwoju Pomorza zachęcał do starania się o dofinansowania z funduszy regionalnych. Sesję zakończyły otwarte warsztaty z Public Relations prowadzone przez Barbarę Żelazko z Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości.
     Niedzielne wykłady rozpoczęła Małgorzata Popis, przedstawiając propozycje dotyczące pisania biznes planu wg. Stowarzyszenia Wolna Przedsiębiorczość w Gdańsku. Jej następca, Dariusz Trzmielak z Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Łódzkiego przedstawił kryteria biznesowej oceny projektów opartych na nowych technologiach. Jakub Wojnarowski (Fundacja na rzecz Nauki Polskiej) zaprezentował programy prowadzone przez Fundację, które wspierają młodych naukowców-przedsiębiorców. Po przerwie na temat własności intelektualnej wypowiadali się Małgorzata Matyka – Polski i Europejski Rzecznik Patentowy oraz Ryszard Frelek, przedstawiciel Światowej Organizacji Własności Intelektualnej. Ostatnim wykładem zainteresował obecnych Maciej Drożdż z MCI Bioventures, przedstawiając oczekiwania, jakie jego fundusz ma w stosunku do potencjalnych współpracowników.
    Konferencję odwiedzili studenci, doktoranci oraz pracownicy naukowi z całej Polski, a nawet z zagranicy. Obecnych było wiele instytucji oraz firm. „Dla nas, to przede wszystkim świetna okazja do wynajdywania kreatywnych ludzi z ciekawymi pomysłami. Pomagamy im w opracowywaniu projektu, analizie rynku czy wycenie badań. Jeżeli decydują się na poszukiwanie funduszy, doradzamy w wyborze inwestora – Dawid Nidzworski z firmy consultingowej Pro-science.eu.
Zachęceni frekwencją oraz komentarzami uczestników, organizatorzy już dziś zapowiadają zdecydowanie bardziej rozwiniętą i interaktywną formułę przyszłorocznego wydarzenia.

Źródło: www.bioinnowacje.pl
KOMENTARZE
news

<Styczeń 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter