Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nagroda Nobla z dziedziny medycyny przyznana! Zwyciężyli odkrywcy receptorów temperatury i dotyku
Nagroda Nobla z dziedziny medycyny przyznana! Zwyciężyli odkrywcy receptorów temperatury i

David Julius oraz Ardem Patapoutian zostali laureatami Nagrody Nobla z dziedziny fizjologii lub medycyny. Nagrodę otrzymali za „odkrycie receptorów temperatury i dotyku”, poinformował dziś Komitet Noblowski Instytutu Karolinska.

 

 

 

Nasza zdolność wyczuwania ciepła, zimna i dotyku jest niezbędna do przetrwania i stanowi podstawę naszej interakcji z otaczającym nas światem. W naszym codziennym życiu przyjmujemy te odczucia za pewnik, ale w jaki sposób inicjowane są impulsy nerwowe, aby można było dostrzec temperaturę i ciśnienie? To pytanie rozwiązali tegoroczni laureaci Nagrody Nobla.

David Julius wykorzystał kapsaicynę, ostry związek z papryczek chili, który wywołuje uczucie pieczenia, aby zidentyfikować czujnik reagujący na ciepło w zakończeniach nerwowych skóry. Ardem Patapoutian wykorzystał komórki wrażliwe na nacisk, aby odkryć nową klasę czujników, które reagują na bodźce mechaniczne w skórze i narządach wewnętrznych.

Te przełomowe odkrycia zapoczątkowały intensywne działania badawcze, które doprowadziły do  szybkiego wzrostu naszej wiedzy na temat tego, jak nasz układ nerwowy wyczuwa ciepło, zimno i bodźce mechaniczne. Tegoroczni laureaci zidentyfikowali krytyczne brakujące ogniwa w naszym zrozumieniu złożonej zależności między naszymi zmysłami a środowiskiem.

Źródła

Nobel Prize/Facebook

KOMENTARZE
Newsletter