Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nadzieja na walkę z wysokim poziomem cholesterolu?
01.10.2012

Miażdżyca jest jedną z głównych przyczyn chorób układu krążenia, których konsekwencją jest również zgon. Do niedawna była ona uważana za fatalny skutek nadmiernych ilości cholesterolu i wynikającymi z tego faktu stanów zapalnych serca i naczyń krwionośnych.

Sprawa ta została jednak dokładniej zbadana przez naukowców z Uniwersytetu w Kaliforni (San Diego School of Medicine) oraz współpracowników z instytutów na terenie całego kraju. Cząsteczka prekursora w syntezie cholesterolu może stanowić nowy element rozpoznawany przez leki przeciwmiażdżycowych. Miażdżyca zabija dziesiątki tysięcy Amerykanów rocznie. Rezultaty badań opublikowano we wrześniowym wydaniu magazynu "Cell".

Wzdłuż ścian naczyń tętniczych występują się makrofagi - komórki układu immunologicznego, których główną funkcją jest niewelowanie innych komórek bądź substancji zidentyfikowanych jako obce lub niebezpieczne. Christopher Glass, profesor Wydziału Medycyny i Biologii Molekularnej wyjaśnił, że makrofagi "pożerają" również zapasy cholesterolu niwelowanej komórki. Z tej racji wykształciły one bardzo efektywne drogi metabolizowania oraz pozbywania się cholesterolu.

Jednak nie wszystkie makrofagi radzą sobie z nadmiarem cholesterolu i gromadzą go w postaci spienionych kropli tłuszczu, tworząc tzw. makrofagi piankowe, które produkują cząsteczki sygnalizujące komórkom odpornościowym zapoczątkowanie reakcji zapalnej. Tak więc Glass potwierdził wcześniejsze przypuszczenia: powstające zmiany miażdżycowe są konsekwencją zwiększonej akumulacji cholesterolu i rozwijającego się stanu zapalnego.

Mimo wszystko Glassa i współpracowników zastanawiało, w jaki sposób akumulacja cholesterolu prowadzi do stanów zapalnych i dlaczego makrofagi często nie są w stanie wykonywać swojej pracy. Udało się to ocenić dzięki badaniom przeprowadzonym na modelowych myszach, których organizmy produkują dużą ilość makrofagów piankowych. Efekty badań mogą przysłużyć się do skuteczniejszego leczenia miażdżycy.

Po pierwsze, makrofagi piankowe hamują aktywację genów odpowiadających za rozwój procesu zapalnego. Jest to przeciwieństwo naszych wcześniejszych przypuszczeń -  powiedział Glass. Drugim krokiem była identyfikacja cząsteczki pomagającej utrzymywać równowagę cholesterolu w makrofagach - gdy cholesterolu jest za dużo, uruchamiane są szlaki komórkowe, mające na celu pozbycie się tego nadmiaru oraz wyłączanie procesów sprzyjających syntezie.

Cząsteczką budzącą zainteresowanie jest desmosterol - prekursor syntezy cholesterolu, którego funkcjonowanie w powstawaniu procesów miażdżycowych ulega zaburzeniu. - Jest to kolejna rzecz, która wymaga przeprowadzenia badań - stwierdził Glass. Równocześnie warto zauważyć, że syntetyczne cząsteczki podobne do desmosterolu już istnieją, a naukowcy już w 1950 roku opracowali lek o nazwie Triparanol o właściwościach hamujących syntezę cholesterolu. Był to lek przepisywany na choroby serca, jednak wywoływał on szereg działań niepożądanych (w tym również utratę wzroku), dlatego został on wycofany z rynku.

 

 

Małgorzata Woźniak

KOMENTARZE
news

<Luty 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
2
3
Newsletter