Nadzieja dla chorych na raka piersi: nowe zastosowanie przeciwciała monoklonalnego
Około 10% kobiet na świecie zachoruje na raka piersi w którymś momencie swojego życia.
Testy na myszach potwierdziły, że syntetyczny, żeński hormon płciowy wykorzystywany w HRT i środkach antykoncepcyjnych może aktywować RANKL w komórkach piersi myszy. Zdaniem naukowców komórki sutkowe zaczynają się dzielić i rozmnażać, ale nie umierają wtedy kiedy powinny. Dodają, że komórki macierzyste piersi z powodzeniem regenerują się, prowadząc do raka piersi. Tymczasem naukowcy z amerykańskiej grupy Amgen przeprowadzili inną serię testów leczenia myszy i odkryli, że farmakologiczna blokada systemu RANKL odgrywa kluczową rolę w opóźnieniu formowania się nowotworu sutka, co z kolei prowadzi do mniejszej liczby przypadków raka piersi wśród badanych zwierząt. Kolejny model myszy pokazał, że zahamowanie RANKL ogranicza zarówno formowanie się nowotworu w piersi, jak i przerzuty na płuca.
"Dziesięć lat temu postawiliśmy tezę, że białko RANKL może mieć swój udział w raku piersi, a opracowanie systemów, by sprawdzić jej słuszność zajęło nam sporo czasu" - wyjaśnia profesor Pennginer, współautor artykułu. "Muszę przyznać, że całkowicie zaskoczyła mnie intensywność oddziaływania tego systemu. Miliony kobiet przyjmuje pochodne progesteronu w środkach antykoncepcyjnych i w ramach hormonalnej terapii zastępczej. Zważywszy na fakt, że uzyskane przez nas wyniki wskazują na to, że system RANKL stanowi ważne powiązanie molekularne między syntetycznym hormonem płciowym a nowotworami piersi, pewnego dnia kobiety będą w stanie obniżać ryzyko poprzez wcześniejsze zażywanie leków blokujących w ramach profilaktyki raka piersi."
Władze UE i USA zatwierdziły monoklonalne przeciwciało, zwane denosumab, do leczenia osteoporozy. Obecnie jest analizowane pod kątem leczenia przerzutów na kości u pacjentów z zaawansowanym rakiem. "Potrzebne będą dalsze badania, aby dowieść zasady naszych odkryć" - mówi naczelny autor, dr Daniel Schramek z IMBA. "Niemniej mamy nadzieję, że testy medyczne z wykorzystaniem denosumabu będą mogły się rozpocząć w najbliższej przyszłości w celu przetestowania, czy wyniki badań na myszach można bezpośrednio przełożyć na raka piersi u ludzi."
Źródło: www.choroby.senior.pl
red. Anna Stępień
KOMENTARZE