Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Mysi biosensor
23.10.2012

Zespół z Hunter College (Nowy Jork) zaproponował interesujące rozwiązanie problemu min, pozostałych po zbrojnych konfliktach. Wiele terenów nie zostało oczyszczonych z ładunków wybuchowych, co czyni je bezużytecznymi i stanowi zagrożenie dla żyjących w pobliżu ludzi i zwierząt. Istnieje wiele technik lokalizowania min, większość niezbyt bezpiecznych dla saperów. Z ciekawą inicjatywą wyszła organizacja APOPO, trenująca szczury do wywąchiwania TNT i właściwego reagowania.

 


Przeczytaj również:

Genetycznie zmodyfikowana krowa daje mleko bezpieczne dla alergików

Hormon związany z otyłością odkryty u muszek owocówek

Jak trucizna wkrótce może pomóc pacjentom.


Grupa z Nowego Jorku rozwinęła te koncepcję, angażując inżynierię genetyczną. Pierwszym krokiem było zidentyfikowanie w opuszce węchowej receptora, reagującego na substancję mniej wybuchową niż TNT, ale podobną pod względem chemicznym i identycznie pachnącą. Na tej podstawie zmodyfikowano mysie geny, tworząc zwierzę o superczułym na DNT węchu – modyfikowana myszka (nazwana MouSensor) ma dużo więcej wrażliwych na ten związek neuronów.

Pozostaje kwestia odczytu informacji, uzyskiwanych przez niuchający sensor. Naukowcy przewidują, że w obecności TNT zwierzę doświadczy ataku, spowodowanego gwałtownym pobudzeniem ogromnej liczby neuronów. Po wszczepieniu - np. pod skórę- czujnika, reagującego na zmianę zachowania myszy w danym miejscu, możliwe będzie ustalenie jej położenia, zlokalizowanie miny i unieszkodliwienie jej. Niewątpliwą zaletą wykorzystania myszy do wykrywania min jest ich mała masa, nie powodująca wybuchu.

Zwierzęta o węchu przeczulonym na konkretny zapach mogą znaleźć zastosowanie również w medycynie. Obecnie szkoli się szczury do reagowania na zapach, wydzielany przez prątki gruźlicy – pozwala to na szybką diagnostykę, oparta na próbkach śliny badanego. Po zidentyfikowaniu receptora, ulegającego pobudzeniu w reakcji na konkretną substancję, można stworzyć biosensory ułatwiające identyfikację wielu chorób, np. o podłożu bakteryjnym czy metabolicznym.

 

Zuzanna Sobańska

 

Źródło: http://www.guardian.co.uk

KOMENTARZE
Newsletter