Breast Cancer Challenge to konkurs realizowany w ramach działalności Sage Bionetworks/DREAM, która to działalność ma na celu intensyfikację praktycznego wykorzystania teorii dotyczących analizy ilościowej w biologii. W ramach BCC naukowcy z całego świata współzawodniczą ze sobą, ale także intensywnie współpracują na różnych etapach rywalizacji, także poprzez transfer elementów modeli pomiędzy zespołami. W wyniku takiej współpracy problem rozwiązywany jest grupowo i kompleksowo.
W konkursie zwycięski okazał się model obliczeniowy przeżywalności chorych na raka piersi opracowany przez naukowców z Columbia University. Do prac wykorzystano dane genetyczne i kliniczne uzyskane od ponad tysiąca kobiet ze zdiagnozowanym nowotworem piersi. Stworzony model obliczeniowy testowany był następnie na danych pochodzących od kolejnej grupy 184 pacjentek. Model naukowców z Columbia University charakteryzowała największa zdolność predykcyjna spośród wszystkich ponad 1700 modeli stworzonych w ramach konkursu.
Organizatorzy BCC podkreślają, że nadrzędnym jego celem jest ocena przydatności powstających modeli obliczeniowych do predykcji przeżywalności pacjentów z rakiem piersi, w oparciu o dane dotyczące ekspresji genów i ilości ich kopii oraz standardowe dane kliniczne. Zdolność predykcyjna modelu do oceny czasu życia chorego to tylko punkt wyjścia do szeregu innych zastosowań i udoskonaleń. Dalekosiężne implikacje mają wpływać na zwiększenie możliwości diagnostycznych, a także optymalny dobór terapii, także dla chorych z innymi chorobami nowotworowymi.
Ewa Sankowska
źródło:
wwww.genengnews.com
KOMENTARZE