Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Młoda polska biotechnologia
02.12.2008
21-23 listopada w Gdańsku po raz dziesiąty spotkali się najwięksi młodzi pasjonaci Biotechnologii i innych pokrewnych nauk przyrodniczych, reprezentując najznakomitsze Polskie uczelnie wyższe.






X jubileuszowe Ogólnopolskie Akademickie Seminarium Studentów Biotechnologii (X OASSB) zorganizowało Koło Studentów Biotechnologii działające przy Katedrze Mikrobiologii Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej.

W ciągu trzech dni zaprezentowano 30 prezentacji ustnych, którym uważnie przysłuchiwało się 230 uczestników tegorocznego seminarium. Równolegle do prezentacji ustnych miała miejsce sesja posterowa, której przedmiotem stało się  niemalże 60 plakatów zarówno teoretycznych, jak i praktycznych.

Ogólnopolskie Akademickie Seminarium Studentów Biotechnologii jest głównym projektem Stowarzyszenia ASSB , którego celem jest integracja środowiska studentów Biotechnologii i innych nauk. Dlatego też minione wydarzenie nie tylko pozwoliło  poszerzyć horyzonty zainteresowań  jego uczestników, ale również nawiązać kontakty, jakie miejmy nadzieje zaowocują już niedługo ciekawymi ogólnopolskimi projektami.

W trakcie drugiego dnia seminarium odbyło się Walne Zebranie Stowarzyszenia ASSB, na którym wybrano członków nowego zarządu. Podjęto wstępne decyzje w sprawie rozpoczęcia ogólnopolskiej akcji informacyjnej na temat GMO oraz ustanowienia w kalendarzu imprez cyklicznych Dnia Biotechnologii.
Starano się również obrać stanowisko w sprawie polityki Rządu Rzeczypospolitej Polskiej będącej przeciwko badaniom nad genetycznie modyfikowanymi organizmami, czyli dążącej do stworzenia „Polski wolnej od GMO”.

Punktem kulminacyjnym seminarium było przyznanie nagrody głównej imienia profesora Wacława Szybalskiego dla młodego biotechnologa, ufundowana przez fundację nazwaną jego imieniem, w wysokości 3000 zł, otrzymała ją::

Isaura Zaleska (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu) za prezentację ustną „Profil enzymatyczny i asymilacyjny mikroorganizmów uzdolnionych do wzrostu w wysoko stresogennych środowiskach”.

Nagrody w pozostałych kategoriach otrzymali:

Prezentacje ustne:

I miejsce
Jerzy Woźnicki (Politechnika Łódzka)
INDUKCJA APOPTOZY W KOMÓRKACH RAKA JELITA HT29 PRZEZ IFN-g I TNF-a

II miejsce
Milena Dubiel (Uniwersytet Jagielloński)
BADANIE ROLI OKSYGENAZY HEMOWEJ-1 W PROCESIE GOJENIA RAN Z WYKORZYSTANIEM MYSZY TRANSGENICZNYCH

III miejsce
Rafał Gutaker (SGGW)
DOKĄD ZMIERZA EWOLUCJA WEDŁUG FILOGENETYKI MOLEKULARNEJ? BADANIA METODOLOGICZNE NA PRZYKŁADZIE EWOLUCJI CECH MORFOLOGICZNYCH OWOCU U ROŚLIN BALDASZKOWATYCH Z PODPLEMIENIA Daucinae, Z DZIEŁAMI NOBLISTY W TLE

Postery praktyczne:

I miejsce
Karolina Kwiatkowska (Politechnika Gdańska)
KONSTRUKCJA I NADEKSPRESJA DEAMINAZY GLUKOZAMINO-6FOSFORANU Z Giardia lamblia

II miejsce
Iwona Pawlikowska (Politechnika Łódzka)
ACTIVATION MECHANISMS OF THE CASPASE-CASCADE IN CYTOTOXIC DRUG TREATMENT

III miejsce
Marcin Skarżyński (Uniwersytet Jagielloński)
GENE EXPRESSION IN RODENT MODELS OF DIABETES

Postery teoretyczne:

I miejsce
Aleksandra Deczkowska, Filip Bochner (SGGW)
WYKORZYSTANIE KOMPUTERÓW DNA W DIAGNOSTYCE I LECZENIU NOWOTWORÓW NA PRZYKŁADZIE NOWOTWORU PROSTATY

II miejsce
Jakub Kołodziejski (Uniwersytet Jagielloński)
WIRUS ONKOLITYCZNY – ZABÓJCA CZY ZBAWICIEL?

II miejsce
Aleksandra Binek, Agnieszka Jurczyk (Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Medycznej w Gdańsku)
GREEN FLUORESCENT PROTEIN


ASSB czyli Akademickie Stowarzyszenie Studentów Biotechnologii jest organizacją której fundamentalnym celem jest integracja studentów biotechnologii i innych kierunków uczelni krajowych i zagranicznych, zainteresowanych tą dziedziną wiedzy. Członkowie angażują się w poszerzanie wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych i społecznych oraz popularyzowanie jej w społeczeństwie. Dąży również do uzbrojenia studentów w istotną wiedzę na temat prezentacji swojego dorobku naukowego.

Cele to realizowane są poprzez współudział, inicjowanie i koordynację badań naukowych. Popularyzacja wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych i społecznych w jak najszerszych kręgach możliwa jest poprzez organizację szkoleń, wystaw, pokazów, odczytów, dyskusji, sympozjów, seminariów, itp., a także udziału w dyskusjach publicznych. Istotnym ogniwem tej działalności stanowi współdziałanie z instytucjami oraz organizacjami krajowymi i zagranicznymi zainteresowanymi działalnością Stowarzyszenia, m.in. z Young European Biotech Network (YEBN).

Więcej informacji na temat organizacji znajdziecie: www.assb.pl
KOMENTARZE
Newsletter