Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce
Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce
11 lutego Organizacja Narodów Zjednoczonych, wraz z całym środowiskiem naukowym, obchodziła Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce. Dlaczego warto pamiętać o płci pięknej w środowisku naukowym?

Ostatnie badania sugerują, iż 65% dzieci, które dziś uczęszczają do szkoły podstawowej, będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją. Mówi się często, że dziewczęta są w znacznie mniejszym stopniu zainteresowane przedmiotami ścisłymi, a szczególnie często wydają się tracić zainteresowanie przedmiotami STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics), gdy osiągają wiek dojrzewania. Warto więc obalić pewne mity i stereotypy związane z płcią.

Dzięki Sustainable Development Goal 9, na które światowi liderzy wyrazili zgodę w 2015 r., kraje na całym świecie zobowiązały się do "budowy odpornej infrastruktury, promowania integracyjnej i zrównoważonej industrializacji oraz wspierania innowacji". Okazuje się jednak, że obecnie jedynie 1,7% światowego PKB przeznacza się na badania i eksperymentalne prace rozwojowe.

Według ekspertów, mimo iż trwa czwarta rewolucja przemysłowa, kobiety wciąż mają o około 2/3 mniejsze możliwości ekonomiczne niż mężczyźni. Co więcej, zdaniem ekspertów miejsca pracy w przyszłości będą napędzane przez technologie i innowacje, a jeśli podział płci w nauce i przemyśle biomedycznym nie zostanie wkrótce zrównany, ogólna różnica między płciami prawdopodobnie się zwiększy.

Kobiety stanowią zaledwie 30% naukowców na świecie. Ponadto znacznie mniej kobiet zajmuje decyzyjne stanowiska w nauce. Prognozuje się, iż taki stan rzeczy znacząco wpływa na światową i lokalną gospodarkę także w sektorze biotechnologicznym.

Mimo tych nie do końca optymistycznych dla kobiet statystyk warto pamiętać, że w polskiej nauce bardzo wiele kobiet odnosi spektakularne sukcesy i doskonale sobie radzi na kierowniczych stanowiskach. Kobiety mają bardzo wiele do zaoferowania polskiej nauce i przemysłowi.

W związku z minionym Międzynarodowym Dniem Kobiet i Dziewcząt w Nauce życzymy wszystkim czytelniczkom naszego portalu wszelkiej pomyślności i samych sukcesów!

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2019>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter