Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Mężczyźni z haplotypem 1 chromosomu Y bardziej narażeni na choroby serca
01.09.2010
Czynniki genetyczne męskiego chromosomu płciowego Y mogą częściowo tłumaczyć większą podatność mężczyzn na choroby wieńcowe serca.
Wyniki brytyjsko-australijskich badań zaprezentowano na kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Sztokholmie.

Choroba wieńcowa serca, jak również zgony z jej powodu, jest znacznie częstsza wśród mężczyzn niż wśród kobiet z tych samych grup wiekowych.

Zdaniem naukowców, przyczynia się do tego zarówno odmienny styl życia mężczyzn, np. częstsze palenie papierosów, jak i hormony. Jedną z potencjalnych przyczyn tych różnic mogą być także czynniki genetyczne zlokalizowane na męskim chromosomie płciowym Y, który nie występuje u kobiet.

Aby sprawdzić tę hipotezę, naukowcy przeprowadzili badania genetyczne wśród blisko 3 tys. niespokrewnionych ze sobą biologicznie mężczyzn z Wielkiej Brytanii, z czego 1295 cierpiało na chorobę wieńcową. Przeanalizowano różnice w sekwencji DNA chromosomu Y określanej jako specyficzna dla mężczyzn – MSY. Są one dziedziczone z ojca na syna i przeważnie powiązane z konkretnymi regionami geograficznymi, dlatego pozwalają określić skąd pochodzili przodkowie danego mężczyzny.

Na podstawie znalezionych różnic (tzw. polimorfizmów), badanych panów przydzielono do 12 różnych linii, tzw. haplotypów. Okazało się, że ci, którzy należeli do haplotypu 1 byli o 55 proc. bardziej narażeni na chorobę wieńcową niż mężczyźni należący do innych linii.

Nie miało to związku z innymi znanym czynnikami ryzyka tego schorzenia, takimi jak: wiek, nadciśnienie, palenie papierosów oraz poziom cholesterolu (HDL).

Haplotyp 1 jest najbardziej rozpowszechniony w krajach północnej, środkowej i wschodniej Europy, a zwłaszcza w Szwecji, Norwegii i północnej części Niemiec, gdzie stwierdza się go u ponad 60 proc. mężczyzn w populacji. Znacznie rzadziej występuje on natomiast na południu Europy. Dlatego naukowcy zastanawiają się, czy te różnice mogą odpowiadać za większy odsetek zachorowań na wieńcową chorobę serca wśród Europejczyków z Północy. W Polsce największy odsetek mężczyzn z tym haplotypem żyje na północnym zachodzie kraju.

Źródło: PAP/Rynek Zdrowia

red. Anna Stępień
KOMENTARZE
news

<Grudzień 2024>

pnwtśrczptsbnd
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter