Metoda umożliwia ekstrakcję indywidualnych mitochondriów z poszczególnych komórek, co do tej pory było zadaniem wysoce problematycznym. Joseph Reiner, fizyk z NIST mówi: przez lata, najlepszą techniką do osiągnięcia tego celu była homogenizacja tkanki i analiza genetyczna mitochondriów z homogenatu. Ciężko określić wtedy, które mitochondria pochodzą z jakich komórek, a dokładnie to potrzebujemy wiedzieć. Sposób w jaki DNA mitochondrialne rozprzestrzenia się w komórkach i pomiędzy nimi jest póki co słabo poznany.
Zespół badawczy rozwiązał problem izolacji mitochondrium z konkretnej, zmutowanej komórki wykorzystując jednocześnie kilka ze znanych już wcześniej technik. Wykorzystano metodę użytą wcześniej do izolacji pojedynczych chromosomów z komórek ryżu, gdzie używa się impulsów lasera do nacięcia błony komórkowej. Kolejny laser służy jako mikropęseta do izolacji mitochondrium, które wreszcie zostaje odessane z pomocą mikropipety o średnicy jednego mikrometra.
Takie podejście pozwoliło na umieszczenie pojedynczego mitochondrium z wybranej komórki w probówce i przeprowadzenie na nim badań genetycznych.
Mutacje w DNA mitochondrialnym są bezpośrednio powiązane z dużą klasą chorób genetycznych. Uważa się, iż przeciętnie jedna na dwieście osób posiada mutacje mitochondrialne mogące spowodować chorobę. Związane mogą być one z poważnymi symptomami jak nagła utrata wzroku, słuchu, demencja czy napady epileptyczne.
Źródło: www.nist.gov
Oprac.: Maciej Maj
KOMENTARZE