Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Męskie płody oporne na matczyny stres
02.08.2010
Męskie płody są znacznie mniej podatne na działanie hormonu stresu wydzielanego przez matki w trudnych sytuacjach, jak np. atak astmy - wynika z australijskich badań, o których informuje serwis "New Scientist".
Wcześniejsze badania wykazały, że hormon stresu kortyzol wydzielany w organizmie matki potrafi przenikać przez łożysko do płodu. Nie było jednak danych, czy wywiera on jednakowy wpływ na płody męskie i żeńskie.

Ponieważ w czasie ataku astmy u pacjentów wydzielają się duże ilości kortyzolu, naukowcy z Uniwersytetu w Adelajdzie zaprosili do badań 123 ciężarne z tym schorzeniem oraz 51 zdrowych kobiet w ciąży.

W 12, 18 i 30 tygodniu ciąży zebrano informacje na temat nasilenia objawów astmy u każdej badanej oraz zażywanych przez nią leków. Natomiast, w trzy kwadranse po porodzie, naukowcy zmierzyli poziom kortyzolu w krwi pępowinowej oraz przeanalizowali komórki z łożyska pod kątem aktywności genów związanych z reakcją na stres. Wszystkie noworodki zważono.

Okazało się, że dziewczynki urodzone przez kobiety z umiarkowaną lub ciężką astmą miały wyższy poziom hormonu stresu we krwi pępowinowej (średnio 245 milimoli na litr krwi) w porównaniu z tymi, których matki były zdrowe lub miały łagodną astmę (odpowiednio 202 i 209 milimoli). Nie zaobserwowano natomiast żadnych różnic odnośnie poziomu kortyzolu wśród chłopców. JJJ

Źródło: PAP

red. Anna Stępień
KOMENTARZE
Newsletter