Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Magnetyczne nanocząsteczki - nowy sposób wykrywania komórek nowotworowych
17.07.2007
Wyniki biopsji mogą być czasem niejednoznaczne. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy wynik jest negatywny, co może świadczyć o tym, że choroba została pokonana, ale wynik taki można otrzymać również wtedy, gdy w próbce jest zbyt mało komórek nowotworowych, by można było je wykryć. Naukowcy z University Of New Mexico we współpracy z firmą Senior Scientific znaleźli jednak rozwiązanie, które pozwala na wykrywanie komórek rakowych z większą dokładnością niż w metodzie powszechnie stosowanej.
W nowej metodzie wykorzystuje się specjalnie przygotowane nanocząsteczki. Są to cząsteczki tlenku żelaza (stąd właściwości magnetyczne) opłaszczone odpowiednimi przeciwciałami, które wiążą się z substancjami chemicznymi występującymi wyłącznie w komórkach nowotworowych. Po wprowadzeniu do organizmu nanocząsteczki „przyklejają” się do komórek rakowych. Komórki te, otoczone mini-magnesami, przyczepiają się łatwo do igły, za pomocą której przeprowadza się biopsję. Model matematyczny potwierdza skuteczność metody. W ciągu 2-3 minut do igły przyczepiają się znaczne ilości komórek, nawet wówczas gdy są one rozproszone np. we krwi. Potwierdziły to badania laboratoryjne.
Technika ta może być szczególnie przydatna przy wykrywaniu komórek nowotworowych u ludzi chorych na białaczkę. Obecnie pacjenci ci muszą poddawać się częstym biopsjom, by kontrolować, czy nie ma nawrotu choroby. Pobiera się wówczas materiał ze szpiku kostnego. Jest to szczególnie nieprzyjemne zwłaszcza u dzieci, ponieważ często trzeba jednorazowo przeprowadzić kilka biopsji, by zebrać wystarczającą ilość materiału do zbadania. Dlatego właśnie pediatrzy wiążą z nową metodą duże nadzieje, gdyż jest ona nie tylko dużo bardziej dokładna, ale pozwoli również zaoszczędzić wiele cierpień: zamiast kilku biopsji wystarczy jedna, gdy wykorzystuje się magnetyczne nanocząsteczki. Nowa technika znajdzie też prawdopodobnie zastosowanie przy takich nowotworach jak rak piersi, prostaty. Naukowcy oczekują już na zgodę na przeprowadzenie testów klinicznych z udziałem ochotników.



www.newscientist.com
KOMENTARZE
news

<Grudzień 2024>

pnwtśrczptsbnd
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter