Mabion na nowym etapie - rozwój i optymalizacja w skali przemysłowej leku MabionCD20
13 września została podpisana umowa pomiędzy władzami biotechnologicznej spółki, a szwajcarskim kontrahentem.
Prezes Wieczorek zapewnia, że produkcja leków będzie szła już pełną parą w połowie 2011r, zaś w 2013 zostanie złożony wniosek rejestracyjny do Europejskiej Agencji Oceny Leków (EMEA) jej pierwszego produktu – przeciwciała monoklinalnego MabionCD20, używanego w terapii chłonniaków i białaczek.
Badania kliniczne potwierdzone lekiem referencyjnym oraz podpisanie umowy pozwoliły na dopuszczenie leku do obrotu. Decyzja o rozpoczęciu rozwoju przemysłowego potwierdza że Mabion CD20 ma pełną zgodność fizykochemiczną i biologiczną z lekiem referencyjnym - rituximabem firmy Roche/Genentech. ”Przeciwciała MabionCD20 i Rituximab wykazują identyczne zachowanie w warunkach denaturujących/redukujących oraz taką samą ruchliwość elektroforetyczną.” - można wyczytac w prezentacji prezesa firmy Macieja Wieczorka.
Mabion zadebiutował na NewConnect na początku sierpnia 2010 roku. Wcześniej z prywatnej oferty, w której sprzedawane były akcje nowej emisji, biotechnologiczna firma pozyskała blisko 23 mln zł. Utworzona przez cztery polskie firmy farmaceutyczne i dwa przedsiębiorstwa badawczo-rozwojowe, spółka zamierza z tej emisji sfinansować część planu inwestycyjnego, który obejmuje wprowadzenie na rynek dwóch nowych leków biotechnologicznych, stosowanych w onkologii.
Mabion został utworzony w 2007 roku przez 4 firmy farmaceutyczne: Polfarmex, Celon Pharma, Genexo i IBSS Biomed oraz dwa przedsiębiorstwa badawczo-rozwojowe: BioCentrum i Biotech Consulting, aby wspólnie finansować badania nad nowymi lekami, opartymi na przeciwciałach monoklonalnych. Do tej pory prace nad dwoma lekami na raka chłoniaka i raka piersi pochłonęły kilka mln zł. Spółka istnieje od marca 2007 r, zajmuje się produkcją nowoczesnych leków biotechnologicznych - humanizowanych przeciwciał monoklonalnych. Mabion wykorzystuje nową technologię wytwarzania humanizowanych przeciwciał monoklonalnych. Doświadczenie nabyte przy rozwoju pierwszych preparatów zostanie wykorzystane przy rozwoju kolejnych leków stosowanych w terapii innych nowotworów oraz chorób o podłożu immunologicznym.
Żródło: Puls Biznesu
red. Blanka Majda & Karolina Pietrzak
KOMENTARZE