Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Ludwik Sobolewski: GPW bije rekordy popularności w krajach Europy Środkowo-Wschodniej
19.10.2011

 

Kraje regionu Europy Środkowo-Wschodniej (Central Eastern Europe – CEE) oferują zarówno wiele możliwości, jak i wyzwań. Ich specyfikę należy starannie rozważyć w kontekście potencjału inwestycyjnego.

Możliwość inwestycji w konkretne sektory gospodarki dają Giełdy Papierów Wartościowych. Największą krajową giełdą w regionie Europy Środkowo-Wschodniej jest GPW w Warszawie. Sukces warszawskiej giełdy jest wynikiem właściwej strategii rozwojowej polegającej na nieustannym zwiększaniu atrakcyjności Giełdy dla emitentów, inwestorów i pośredników oraz szerokiego otwarcia na emitentów krajowych jak i zagranicznych.

„GPW jest skoncentrowana na rozwijaniu oferty produktowej dla inwestorów i emitentów i dywersyfikacji linii biznesowych. Bardzo ważną częścią naszego biznesu jest przyciąganie emitentów z całego regionu CEE i budowanie tu, w Warszawie centrum finansowego Regionu. Warszawska giełda jest atrakcyjna dla emitentów z naszych sąsiednich krajów nie tylko z uwagi na niskie koszty pozyskania kapitału, ze względu na rosnącą liczbę krajowych i zagranicznych inwestorów, ale też jako potencjalny rynek zbytu dla ich produktów. Wprowadzenie spółki na giełdę dodaje spółce wiarygodności w oczach kontrahentów i inwestorów, daje pewien prestiż, świetną promocję i ekspozycję na rynku polskim i międzynarodowym” – mówi Ludwik Sobolewski - Prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Pierwsze półrocze tego roku było najlepszym półroczem w historii GPW pod względem obrotów sesyjnych, co po części było efektem wydłużenia sesji giełdowej. Dzięki temu GPW znalazła się na ósmym miejscu na świecie pod względem wzrostu wartości obrotów sesyjnych.

„GPW postawiło sobie za cel stworzenie źródła finansowania kapitału dla małych i średnich przedsiębiorstw z Polski i zagranicy. Takich, dla których kryteria wejścia na rynek regulowany są trudne lub niemożliwe do spełnienia. Szczególnego znaczenia rynek ten nabrał w świetle tego, że banki niechętnie udzielały kredytów na ryzykowne, śmiałe i innowacyjne przedsięwzięcia. NewConnect stał się jedyną szansą na realizację odważnych projektów.

Potrzebujemy przedsięwzięć które wnoszą innowacyjność i decydują o przyszłości giełdy. NewConnect jest rynkiem uniwersalnym, dla każdej branży, ale niewątpliwie to, że sprzedajemy na nim ryzyko, co bardzo dobrze akomoduje firmy, które właśnie ryzyko mają do zaoferowania. Takim sektorem jest biotechnologia i cały obszar Life Science” – komentuje Ludwik Sobolewski.

NewConnect jako jedyny daje szanse małym przedsiębiorstwom i tzw. start-up’om, którzy właściwie nie mają szans na inne źródła finansowania. W ciągu 4 lat działalności udowodnił, że jest najdynamiczniej rozwijającym się międzynarodowym rynkiem alternatywnym w Europie. W pierwszym półroczu 2011 roku na NewConnect zadebiutowała rekordowa liczba spółek - 80, natomiast na rynku głównym zadebiutowało 25 firm. To stawia GPW na trzecim miejscu na świecie pod względem liczby nowych spółek na parkiecie. W regionie zajmuje już pierwszą pozycję. Również wysokie, trzecie miejsce, warszawski rynek alternatywny zajmuje pod względem wskaźnika obrotu (stosunek obrotu do kapitalizacji), który obrazuje płynność rynku.

„Alternatywny rynek wykazał się odpornością nawet w trakcie spektakularnych spadków na całym świecie. Przez cztery lata przez NewConnect przewinęło się ponad 300 spółek, zbankrutowała tylko jedna. Nie będziemy mieli do czynienia z zatrzymaniem platformy w trudnych czasach. Dowodem na to były debiuty nowych spółek w okresie największego spowolnienia gospodarczego kilka lat temu. NewConnect nabiera coraz większego znaczenia w kategorii alternatywnych rynków finansowych. Coraz więcej polskich i zagranicznych firm dostrzega przewagę tej drogi nad innymi formami finansowania projektów biznesowych.

Następuje ponadto zmiana struktury inwestorów tego rynku - wśród nich coraz więcej jest inwestorów instytucjonalnych. W pierwszym półroczu stanowili oni niemal 20 proc. bazy inwestorów. Większość z nich stanowi grupa przedsiębiorstw, a więc inwestorów niefinansowych, ale TFI, specjalizujące się w inwestycjach na rynku kapitałowym, mają już kilka procent udziału. To dobra tendencja. Im więcej inwestorów finansowych, tym mocniejsze podejście do właściwego nadzoru finansowego i większe bezpieczeństwo rynku” – mówi Prezes GPW.

Instrumentem eksponowania spółek jest indeks giełdowy NCX Life Science. Na NewConnect pojawią się kolejne indeksy. Jako pierwszy powstanie wskaźnik skupiający 50 najbardziej płynnych emitentów.

„Spodziewam się też, że będzie kontynuowany trend, zgodnie z którym spółki z NewConnect przenoszą się na dużą giełdę - na główny rynek papierów wartościowych. Z taką myślą tworzony był rynek alternatywny. Dla niektórych firm jest to trampolina, na której mogą wybić się wyżej, dla innych jest to miejsce, w którym można się rozwijać” - dodaje prezes.

Dotychczas 15 spółek przeniosło się z rynku alternatywnego na główny rynek GPW. NewConnect jest drugim w Europie (po londyńskim AIM) największym ze względu na liczbę notowanych spółek rynkiem alternatywnym. Na NC notowanych jest 300 spółek z ponad 15 branż, w tym 7 przedsiębiorstw zagranicznych. W samym roku 2011 zadebiutowało już 120 spółek.

Od początku 2011 roku na alternatywnym rynku akcji GPW pojawiły się takie firmy jak BLIRT S.A., Genomed S.A., Selvita S.A., Biomax S.A., Biogened S.A. Inwestorzy nie będą jednak długo czekać na kolejne oferty bo do debiutu przygotowują się spółki: Proteon Pharmaceuticals S.A., TriMen Chemicals S.A., Stem Cells Spin S.A., a także NutriPharmax S.A.

 

***

Dr Ludwik Sobolewski - Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (studia 1984-1989, dyplom z wyróżnieniem) oraz studiów doktoranckich na Uniwersytecie Panteon - Assas - Paris II (Diplôme d'Etudes Approfondies - D.E.A., studia 1990-1991). Doktor nauk prawnych (Uniwersytet Jagielloński, 1995), radca prawny (1994), egzaminowany aplikant sędziowski (aplikacja przy Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, 1990-1992). Pracował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego
(1989-1995), w Urzędzie Rady Ministrów (1992-1993), od września 1992 do maja 1993 r. doradca Ministra - Szefa Urzędu Rady Ministrów, a następnie do października 1993 r. dyrektor Zespołu Organizacyjnego URM, powołanego w związku z reformą administracji centralnej. Doradca Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie oraz szef zespołu ds. organizacyjnego wydzielenia Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych ze struktur Giełdy (maj-październik 1994). W latach 1994-2006 wiceprezes Zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (KDPW SA). Od 28 czerwca 2006 r. prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW SA).

red. Blanka Majda

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Newsletter