Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Lubelskie konferencje bioetyczne
02.03.2012

Początek roku, jak zawsze obfituje w kolejne propozycje spotkań naukowych. Nie inaczej jest w wypadku bioetyki, która z racji na kolejne debaty społeczno- polityczne powoli zaczyna wyrastać na dziedzinę cieszącą się szczególnym zainteresowaniem mediów. W ostatnim czasie obserwujemy, iż Lublin powoli staje się miastem, które wiedzie prym w odniesieniu do spotkań naukowych poruszających przywołaną tematykę. To bowiem już w pierwszym kwartale b.r. możemy odnotować, że zarówno Katolicki Uniwersytet Lubelski, jak i Instytut Medycyny Wsi oraz Uniwersytet Medyczny w Lublinie postawiły sobie ca cel organizację spotkania naukowego, które poruszało by zagadnienia bioetyczne. Przyjrzyjmy się zatem powyższym propozycjom, uwzględniając zwłaszcza perspektywę pytań etycznych stawianych w związku z dynamicznym rozwojem biotechnologii.

KUL

19 marca 2012 r.z okazji Narodowego Dnia Życia i Dnia Świętości Życia Katedra Psychofizjologii Małżeństwa i Rodziny Instytutu Nauk o Rodzinie KUL zaprasza do wzięcia udziału w Międzynarodowej Konferencji pt. Życie czy śmierć?

Prezentowane spotkanie zaplanowane zostało w sposób mający na celu ukazanie dylematów związanych nie tylko z rozwojem nauk biomedycznych, ale również z kwestiami o charakterze społeczno- medycznym. Stąd też w ramach wykładów można będzie wysłuchać wystąpień dotykających problematyki aborcji oraz eutanazji, co ciekawe także z perspektywy takich państw, jak, Słowacja, Łotwa oraz Litwa. Na szczególną jednak uwagę zasługuje zaplanowany wykład inauguracyjny Bpa Józefa Wróbla. Wspomniany hierarcha, będący jednocześnie autorem publikacji dotyczących m. In. etycznych aspektów rozwoju genetyki wygłosi referat pt. Zapłodnienie in vitro czy naprotechologia? Wydaje się, iż z perspektywy biotechnologicznej przywołany referat może mieć szczególne znaczenie. Obecnie, na fali dyskusji dotyczącej uregulowania problemu zapłodnienia pozaustrojowego naprotechnologia prezentowana jest najczęściej w sposób skrajny. Część osób uznaje ją za szarlatanerię lub w najlepszym wypadku kopię dostępnych metod rozpoznawania kobiecej płodności Z drugiej zaś strony spotkać się możemy, z często bardzo rzetelnymi doniesieniami podkreślającymi, iż dopiero w wypadku stosowania wspomnianej metody możemy mówić o rozpoczęciu procesu leczenia niepłodności (na powyższy temat w ramach portalu biotechnologia.pl prezentowane będą odrębne rozważania).

Uniwersytet i Instytut

Odnosząc się do potencjalnych etycznych pytań w ramach działalności biotechnologów, warto z całą pewnością zachęcić do udziału w II Konferencji Bietycznej:„Badania naukowe w medycynie – perspektywa bioetyczna”. Uprzedzając szczegóły powyższego spotkania należy odnotować, że konferencja ta powoli wpisuje się w lubelską tradycję organizacji spotkań bioetycznych.

Początek tego typu regularnych spotkań mogliśmy zaobserwować w dniach 5-6 lutego 2010r. w chwili, w której to Katedra Rozwoju Pielęgniarstwa, Zakład Etyki i Filozofii Człowieka Katedry Nauk Humanistycznych oraz Samodzielna Pracownia Umiejętności Położniczych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz Helsińska Fundacja Praw Człowieka zorganizowały konferencję pt. Bioetyka w praktyce medycznej. Przywołane spotkanie zgromadziło czołowych polskich specjalistów, którzy zaprezentowali niespełna 40 referatów, dotyczących m. In: dylematów związanych z procesem tworzenia prawa bioetycznego, kwestii odnoszących się do problemu tworzenia chimer ludzko zwierzęcych, problemów eksperymentów na zarodkach, czy też tematu wspomnianej naprotechnologii.

W 2011r., przy wsparciu Komisja Bioetycznej Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie, organizatorzy ww. spotkania zorganizowali pierwszą konferencję pt „Badania naukowe w medycynie- perspektywa bioetyczna”. Przywołane spotkanie miało bardzo ważne znaczenie. Paneliści biorący udział w konferencji mięli bowiem okazję, podjąć niezwykle istotny temat komisji bioetycznych. Co ważne, z perspektywy praktycznej, temat ten nie został podjęty jedynie w oparciu o doświadczenia poszczególnych naukowców/ klinicystów, ale również rozpatrywany był w odniesieniu do zasad wypracowanych przez współczesną doktrynę prawniczą.

W tym roku wymienieni przedstawiciele lubelskich ośrodków medycznych oraz Uniwersytetu Marii Skłodowskiej zapraszają na drugie tego typu spotkanie. W dniu 21 marca 2012r. w ramach II konferencji bioetycznej podobnie, jak w latach ubiegłych proponowane jest interdyscyplinarne spotkanie, które poruszać będzie tak ważne tematy, jak: „Problemy etyczne i prawne związane z bankowaniem materiału genetycznego”, zmiana przepisów prawa dotyczących badań klinicznych, zagadnienie nieinwazyjnych badań klinicznych oraz problemy związane z ratyfikacją przez Polskę Europejskiej Konwencji Biotycznej.

Warto w tym miejscu zauważyć, że zwłaszcza przywołane powyżej lubelskie spotkania bioetyczne organizowane przez prezentowane medyczne ośrodki naukowe zasługują na szczególną uwagę środowiska biotechnologicznego. Dylematy etyczne, które pojawiają się w związku z intensywnym postępem nauk biomedycznych posiadają de facto charakter interdyscyplinarny. Pytania dotyczące np. rozwoju inżynierii genetycznej, co zrozumiałe odnoszą nas do fundamentalnych problemów dobra i zła. Poza jednak wątpliwościami egzystencjalnymi, nieuchronnie pojawiają się pytania o charakterze prawnym, czy też społecznym. Stąd też organizacja spotkań, w trakcie których, w odniesieniu do bioetyki głos zabierają przedstawiciele różnych dyscyplin naukowych zasługuje na nie tylko uwagę, ale również kontynuację.

 

Red. Błażej Kmieciak

 

(zamieszczone zdjęcia pochodzą z serwisów: dosc.pl, kul.pl oraz globtroter.pl)

KOMENTARZE
news

<Maj 2022>

pnwtśrczptsbnd
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter