Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Lubelska szczepionka na malarię Naukowym Osiągnięciem Roku według National Geographic?
10.01.2012

„Przełom w badaniach nad szczepionką na malarię” – osiągnięcie naukowców z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie zostało nominowane do prestiżowego miana Naukowego Osiągnięcia Roku National Geographic.

Kapituła konkursu National Geographic Travelery 2011 wytypowała 5 polskich osiągnięć naukowych, które wezmą udział w dalszych zmaganiach o prestiżowy tytuł Naukowego Osiągnięcia Roku. Aż dwie nominacje przyznane zostały badaczom z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Wśród nominowanych znalazły się prace zespołu pod kierunkiem profesora Nikodema Grankowskiego, kierownika Zakładu Biologii Molekularnej Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS. Badania dotyczą antygenu wywołującego produkcję przeciwciał w organizmie. Opracowany przez lubelskich naukowców antygen okazuje się skuteczny wobec każdego stadium rozwojowego zarodźca malarycznego i jako taki może stać się głównym składnikiem skutecznej szczepionki na malarię.

Nominacje konkursowe zostaną oficjalnie ogłoszone pod koniec stycznia w najnowszym papierowym wydaniu miesięcznika „National Geographic Polska”.  Dziś wiadomo już jednak, że osiągnięcie zespołu UMCS znalazło się w wąskim gronie pięciu wyróżnionych dokonań.

To duży sukces, który doskonale wróży na przyszłość” – ocenia Anna Guzowska, Rzecznik Prasowy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej – „Badania zespołu profesora Grankowskiego są bardzo znaczące i cieszymy się, że zostały zauważone.

O obu wyróżnieniach – drugim jest „Odkrycie skarbu w Czermnie” przez Instytut Archeologii lubelskiej uczelni – poinformowane zostały władze miasta. Urząd Marszałkowski, Wydział Promocji i Kancelaria Prezydenta solidarnie obiecują poparcie dla nominowanych naukowców. Krzysztof Żuk, obecny Prezydent Miasta – podobnie jak jego poprzednik - sam wywodzi się zresztą ze środowiska akademickiego i wielokrotnie już udowodnił, że sytuacja lubelskiej nauki jest mu bardzo bliska.

Będziemy wspierać i promować te osiągnięcia” – mówi Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Lublin – „Prezydent Krzysztof Żuk jeszcze nie wie o nominacji, ale z pewnością się ucieszy. Miasto bardzo stawia na współpracę z uczelniami, a taki sukces jest doskonałą promocją zarówno Lublina, jak i lubelskich dokonań naukowych. Lublin jest miastem akademickim i zawsze staramy się to podkreślać we wszelkich działaniach marketingowych. Informacja o nominacji niebawem pojawi się na naszych stronach internetowych, a Wydział Promocji zrobi wszystko, by rozpropagować to osiągnięcie zarówno wśród mieszkańców Lublina, jaki i w całej Polsce”.

O samych pracach lubelskich naukowców pisała we wrześniu w portalu biotechnologia.pl redaktor Blanka Majda. Wówczas odkrycie zostało zgłoszone do opatentowania.

„„Nie myśleliśmy na początku o opracowaniu szczepionki. Chcieliśmy rozwiązać problem naukowy i go rozwiązaliśmy.” – powiedział wtedy dr hab. Marek Tchórzewski z Zakładu Biologii Molekularnej Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS.

Dziś dodaje: „Cieszymy się przede wszystkim ze społecznego uznania, którym obdarzony został nasz zespół i o którym świadczy decyzja Kapituły. Jest to także olbrzymia promocja dla Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Ta nominacja pokazuje, jak zaawansowane badania prowadzimy. Z powodzeniem również pozyskujemy finansowanie między innymi z agend rządowych i – jak widać – są dobrze wydane pieniądze.

Zakład Biologii Molekularnej na co dzień blisko współpracuje także z firmami reprezentującymi polski przemysł farmaceutyczny. „Nasi partnerzy aktywnie wspierają te badania. Dzięki temu w przyszłości istnieje szansa na szybką ich komercjalizację. To duży sukces, a także szansa na potężny impuls dla krajowej gospodarki.” – dodaje dr Tchórzewski.

 

Adam Czajczyk

źródła: UMCS, biotechnologia.pl, własne

 

KOMENTARZE
news

<Marzec 2025>

pnwtśrczptsbnd
24
25
26
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
Newsletter