Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Łódź inspiruje po raz siedemnasty
Łódź inspiruje po raz siedemnasty
Tak jak co roku Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki przyciągnął tłumy. Warsztatami oraz pokazami najbardziej zainteresowane były głównie dzieci, ale nie brakowało również maturzystów wahających się nad wyborem dalszej ścieżki rozwoju.

W dniach 3-10 kwietnia 2017 r. na terenie całej Łodzi obywał się XVII Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki. W ramach tej imprezy odbywały się wykłady i warsztaty organizowane przez placówki dydaktyczne i naukowe.

W czwartek, 6 kwietnia Politechnika Łódzka zaplanowała ponad 60 wykładów. Licznie przybyli na nie uczniowie ze szkół licealnych. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa kamizelek kuloodpornych. Badania nad nimi prowadzi dr hab. inż. Zbigniew Stempień, prof. PŁ oraz mgr inż. Justyna Dominiak. Wyniki prac zostały przedstawione w prezentacji "Człowiek w kamizelce kuloodpornej - uderzenie pocisku". 

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również projekty i urządzenia stworzone w głównej mierze przez studentów, którzy tłumaczyli m.in. jak z piasku, czujnika ruchu oraz rzutnika zrobić własną interaktywną mapę hipsometryczną

 

W weekend 8-9 kwietnia zorganizowany został Piknik Naukowy na terenie rynku Manufaktury

Uczelnie kształcące w sektorze medycznym oferowały pomiary glukozy we krwi, analizę składu ciała, glukozy, konsultacje i porady w zakresie odżywiania, cukrzycy, profilaktyki nowotworów, w tym badania piersi.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się również wystawa gadów i wystawa Muzeum Archeologiczno-Etnograficznego. Na swoje stanowisko przyciągał najmłodszych również Łódzki Ogród Zoologiczny.

Szeroką ofertę zaprezentował Uniwersytet Łódzki, który przedstawił m.in. system oczyszczania wód funkcjonujący w Arturówku, kolekcję bezkręgowców czy procedurę zbierania odcisków palców.

Wydział Budownictwa Politechniki Łódzkiej uczył technik stawiania ścian. Wydział Papiernictwa i Poligrafii prezentował konia na biegunach zrobionego z tektury. Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności prowiadził warsztaty dla najmłodszych i rozdawał kremy z masłem kakaowym czy mydełka glicerynowe wytworzone przez studentów

Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska bawił zwiedzających konkursem rzucania do kosza w alkogoglach - okularach symulujących widzenie świata podczas posiadania 1,5 promila alkoholu we krwi. Zainteresowanie było duże, a niektórzy podchodzili do konkurencji nawet kilkukrotnie.

Dr Joanna Berłowska, wykładowca Politechniki Łódzkiej, przybyła na Festiwal wraz z dziećmi, które zachwycone były przeprowadzaniem naukowych doświadczeń na cieczy nienewtonowskiej (czyli takiej, która zachowuje się jak ciało stałe pod wpływem przyłożenia jakiejś siły, zaś kiedy nie oddziałowuje na nie żadna siła pozostaje cieczą). Najprostsza ciecz nienewtonowska wykonana ze zwykłej skrobi ziemniaczanej okazywała się być świetną zabawą na dłuższy czas.

KOMENTARZE
Newsletter