Łódź centrum polskiej biotechnologii? <br>Mabion inwestuje 20mln zł.
Za klika miesięcy zostanie otwarte nowoczesne centrum badawcze zajmujące się opracowywaniem leków w walce z nowotworami.
Preparat firmy Mabion będzie bardzo konkurencyjnym lekiem w stosunku do sprowadzanych do tej pory do Polski leków z USA, którymi roczna terapia sięgała do 70 tysięcy dolarów. Produkt Łódzkiej spółki ma być dużo tańszy, a do aptek trafi za ok. 4 lata.
Łódź centrum polskiej biotechnologii
Mabion za cel swojej inwestycji brał pod uwagę oprócz Łodzi również Wrocław i Kraków. Wygrała Łódź, która może stać się polskim centrum biotechnologii. Prezes spółki, Maciej Wieczorek, planuje przyjąć 25 osób, którymi będą nie tylko doktoranci i naukowcy, ale także absolwenci łódzkich uczelni po biotechnologii, biologii molekularnej, biochemii, farmakologii czy farmacji.
Inwestycja Mabionu nie jest jedyną w tym regionie. W Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego przy ul. Czechosłowackiej tworzony jest Park Biotechnologiczny. Porozumienie o jego utworzeniu podpisały klika tygodni temu ŁSSE i Uniwersytet Medyczny . Do dyspozycji firm z pogranicza biotechnologii i medycyny oddanych zostanie ponad 4 tys. mkw.
W celu dowiedzenia się, jakie oczekiwania mają firmy z branży biotechnologii prezes ŁSSE, Marek Cieślak, zlecił wykonanie profesjonalnych badań. - Chcemy te warunki spełniać i przyciągać firmy z Polski, ale też umożliwić rozwój naszym małym łódzkim firmom – mówi prezes ŁSSE. Marek Wieczorek uważa zaś, że branża najnowszych technologii jest jak najbardziej właściwym kierunkiem rozwoju naszego regionu. Jego zdaniem, centra badawczo-rozwojowe powstają w skupiskach w pobliżu uczelni, czego przykładem jest Oxford czy Cambridge.
Mabion powstał w 2007 roku. Spółkę stworzyły cztery polskie firmy farmaceutyczne: Polfarmex, IBSS Biomed, Celon Pharma i Genexo. To 12 firma, która w tym roku zdecydowała się na inwestycje w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.
red. Karolina Pietrzak
KOMENTARZE