Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Łódź centrum polskiej biotechnologii? <br>Mabion inwestuje 20mln zł.
27.08.2010
Za klika miesięcy zostanie otwarte nowoczesne centrum badawcze zajmujące się opracowywaniem leków w walce z nowotworami.
Mabion, firma biotechnologiczna z siedzibą w Kutnie, zapowiedziała inwestycję. Spółka posiada swoje niewielkie laboratorium w Łodzi przy Polskiej Akademii Nauk, a teraz planuje otworzyć duże, nowoczesne centrum, w które zainwestuje 20mln zł. W tym celu Mabion wynajął pomieszczenia w kompleksie Textorial Park przy ul. Fabrycznej, który włączony jest do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Będą odbywać się tutaj badania nad lekami celowanymi stosowanymi w leczeniu nowotworów: chłoniaka i raka piersi. Dr inż. Sławomir Jaros ze spółki Mabion tłumaczy, że leki te dzięki niszczeniu tylko chorych komórek nie powodują skutków ubocznych występujących podczas klasycznej chemioterapii, podczas której giną również te zdrowe.
Preparat firmy Mabion będzie bardzo konkurencyjnym lekiem w stosunku do sprowadzanych do tej pory do Polski leków z USA, którymi roczna terapia sięgała do 70 tysięcy dolarów. Produkt Łódzkiej spółki ma być dużo tańszy, a do aptek trafi za ok. 4 lata.

Łódź centrum polskiej biotechnologii

Mabion za cel swojej inwestycji brał pod uwagę oprócz Łodzi również Wrocław i Kraków. Wygrała Łódź, która może stać się polskim centrum biotechnologii. Prezes spółki, Maciej Wieczorek, planuje przyjąć 25 osób, którymi będą nie tylko doktoranci i naukowcy, ale także absolwenci łódzkich uczelni po biotechnologii, biologii molekularnej, biochemii, farmakologii czy farmacji.

Inwestycja Mabionu nie jest jedyną w tym regionie. W Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego przy ul. Czechosłowackiej tworzony jest Park Biotechnologiczny. Porozumienie o jego utworzeniu podpisały klika tygodni temu ŁSSE i Uniwersytet Medyczny . Do dyspozycji firm z pogranicza biotechnologii i medycyny oddanych zostanie ponad 4 tys. mkw.

W celu dowiedzenia się, jakie oczekiwania mają firmy z branży biotechnologii prezes ŁSSE, Marek Cieślak, zlecił wykonanie profesjonalnych badań. - Chcemy te warunki spełniać i przyciągać firmy z Polski, ale też umożliwić rozwój naszym małym łódzkim firmom – mówi prezes ŁSSE. Marek Wieczorek uważa zaś, że branża najnowszych technologii jest jak najbardziej właściwym kierunkiem rozwoju naszego regionu. Jego zdaniem, centra badawczo-rozwojowe powstają w skupiskach w pobliżu uczelni, czego przykładem jest Oxford czy Cambridge.


Mabion powstał w 2007 roku. Spółkę stworzyły cztery polskie firmy farmaceutyczne: Polfarmex, IBSS Biomed, Celon Pharma i Genexo. To 12 firma, która w tym roku zdecydowała się na inwestycje w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

red. Karolina Pietrzak
KOMENTARZE
Newsletter