Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Łódź - Centrum Biotechnologicznym Polski
24.05.2011

Położona w centrum Polski oraz Europy Łódź, jest trzecią pod względem wielkości metropolią w Polsce, liczącą prawie milion mieszkańców. Jej niewątpliwym atutem jest położenie na skrzyżowaniu europejskich szlaków komunikacyjnych: północ-południe (Skandynawia-Bałkany) i wschód-zachód (Moskwa-Warszawa-Berlin-Paryż).

Łódź to także wiodący w Polsce ośrodek akademicki. Politechnika Łódzka to jedna z najlepszych w Polsce uczelni technicznych, co potwierdzają niezależne rankingi. Uniwersytet Łódzki jest największym pracodawcą w mieście, a  Łódzki Inkubator Technologiczny powstał po to, aby ułatwić start nowo powstającym małym i średnim firmom zapewniając atrakcyjne ceny nieruchomości i stawki czynszów oraz konkurencyjne koszty prowadzenia działalności gospodarczej.

Znakomitość tego miasta przyćmiewa jednak wynalazki łódzkich naukowców. Zbyt wiele projektów ląduje w szufladach lub nie wychodzi poza stadium projektu. Pora, by wreszcie prace badawcze, naukowe i laboratoryjne znalazły swe rynkowe zastosowania, a ich pomysłodawcom przyniosły wymierny zysk. Dlatego powstaje BioNanoPark, przedsięwzięcie mające na celu transfer nowoczesnych technologii z nauki do przemysłu.

BioNanoPark został powołany aby na styku nauki i przemysłu wykonywać prace zlecone na rzecz przemysłu. Przewidujemy realizacje projektów zamawianych, rozwojowych, zintegrowanych, finansowanych z UE oraz zadania własne – mówi Prof. Bogdan Walkowiak, z Politechniki Łódzkiej, kierownik jednego z nowych laboratoriów Technoparku.

BioNanoPark to kompleks, w którym znajdą się pomieszczenia dla firm innowacyjnych. Już teraz otwarte zostały dwa laboratoria – Biotechnologii Przemysłowej i Biofizyki Molekularnej i Nanostrukturalnej. Na początek znajdą się tu miejsca pracy dla 30 osób. Rekrutacja odbywać się będzie na zasadzie konkursu. Oba laboratoria mają prowadzić prace badawcze dla biznesu i ośrodków naukowych w Polsce i za granicą. Dzięki inwestycji powiększy się także Łódzki Inkubator Technologiczny. Chcemy, aby mogło w nim działać co najmniej 50 młodych firm – dodaje Prof. Bogdan Walkowiak.

Laboratorium Biofizyki Molekularnej i Nanostrukturalnej zajmie się badaniem oddziaływania nanopowłok na zdrowie człowieka i środowisko. W planach ma także prowadzenie badań nad nowymi tanimi lekami generycznymi oraz środkami terapeutycznymi, jak również określaniem biozgodności materiałów przeznaczonych do zastosowań biomedycznych.

Laboratorium Biotechnologii Przemysłowej to miejsce, w którym będą powstawały konkretne rozwiązania technologiczne dotyczące z jednej strony produkcji nowych lub ulepszonych unikatowych enzymów jako narzędzi przydatnych dla przemysłu spożywczego, tekstylnego, chemicznego, farmaceutycznego, papierniczego oraz dla produkcji biopaliw i ochrony środowiska, z drugiej zaś dotyczące nowych produktów takich jak np. biomateriałów, enancjoselektywnych chemikaliów, nutraceutyków, prebiotyków czy kosmeceutyków.

Naszym pomysłem na rozwój ciekawego projektu w BioNanoParku, było tworzenie implantów na miarę. Technologia ta ma zgłoszenie patentowe. Podpisaliśmy umowę z Technoparkiem Łódź i w styczniu 2011 roku otwarta została pracownia Indywidualnych Implantów Medycznych. Jest ona integralną częścią laboratorium Biofizyki Molekularnej i Nanostrukturalnej. Rozpoczęliśmy już produkcję implantów oczodołu. Z ich użyciem wykonano już 40 zabiegów i planowanych jest kolejnych 50. Myślimy także o produkcji innych struktur anatomicznych. W zakres naszego zainteresowania wchodzi neurochirurgia – mówi Prof. Walkowiak.

Transfer nowoczesnych technologii z nauki do przemysłu jest warunkiem koniecznym rozwoju gospodarki, a osiągnięcia naukowców powinny znajdować zastosowanie na rynku i docierać do odbiorców.

Przedsiębiorczość akademicka jest identyfikowana z tworzeniem firm akademickich typu spin-off lub spin-out. Pozostaje pytanie jaki powinien być stosunek tych firm i technologii wprowadzanych. Moim zdaniem konieczny jest sprawiedliwy podział własności intelektualnej. To pomysłodawca powinien móc zarządzać firmą. Wyjątek stanowią spółki spin-out, gdzie uczelnia ma całkowite prawo do decyzji – opowiada Prof. Walkowiak. Podam przykład mojej macierzystej uczelni. Na terenie Politechniki Łódzkiej ta sytuacja jest wypośrodkowana. Obowiązuje regulamin w sprawie korzystania z własności intelektualnej, w którym znajduje się schemat postępowania w procesie komercjalizacji. W regulaminie podany jest standardowy podział zysków. Twórca ma prawo do 60%, jednostka organizacyjna do 30%, spółka powołana do komercjalizacji otrzymuje 10%.

W Łodzi powstaje także Europejskie Centrum Bio- i Nanotechnologii. Według pomysłodawców podstawowym założeniem jest utworzenie nowatorskiego w skali kraju centrum badawczego, opartego na najlepszych wzorcach z innych krajów europejskich. W Centrum prowadzone będą badania z zakresu między innymi biotechnologii przemysłowej, nano-ustrukturyzowanych biomateriałów i produktów biochemicznych, biomateriałów i nano-ustrukturyzowanych polimerów, nanomateriałów nieorganicznych oraz materiałów nano-ustrukturyzowanych dla elektroniki i opto-elektroniki.

Jaki jest cel w środowisku łódzkim powoływania dwóch inwestycji o określonym profilu Europejskiego Centrum Bio- i Nanotechnologii oraz BioNanoParku?

ECBNT i BioNanoPark to inwestycje wpisujące się w pewien ciąg działania. ECBNT powołane jest na uczelni i jego zadaniem jest prowadzenie prac podstawowych, przygotowywanie technologii na mikrolaboratoryjną skalę. Dalsze etapy poprowadzi BioNanoPark, gdzie wg potrzeb będą tworzone nowe firmy, które te produkty rozwiną – podkreśla Prof. Bogdan Walkowiak.

Łódzkie laboratoria będą ponadto świadczyły usługi badawcze na zlecenie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz instytutów naukowo-badawczych. Dzięki temu polscy przedsiębiorcy zyskają możliwość prowadzenia badań na każdym etapie rozwoju ich produktów lub technologii. To jedyna droga do aktywnej współpracy nauki biznesem.

Wg ekspertów w ciągu 15 lat Technopark jest w stanie przyciągnąć aż 200 firm. To oznacza tysiąc wysokokwalifikowanych miejsc pracy. Kolejny tysiąc etatów może powstać w przedsiębiorstwach kooperujących z Technoparkiem. Na to liczymy.

red. Blanka Majda

KOMENTARZE
news

<Styczeń 2027>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Newsletter