Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Lasy tropikalne pomagają ratować klimat Ziemi
Badania NASA wykazały, że rośliny lasów tropikalnych nasiliły proces fotosyntezy. Oznacza to większą emisję tlenu i zwiększoną absorpcję dwutlenku węgla. Dlaczego właśnie lasy tropikalne wykazały inicjatywę oczyszczania atmosfery z dwutlenku węgla, który jest produkowany przez człowieka w nadmiernych ilościach?

Zwiększenie stężenia dwutlenku węgla i wysoka temperatura wspomagają wzrost roślin oraz proces fotosyntezy. Jest to znany fakt wykorzystywany w uprawie. Z uwagi na to, że w atmosferze naszej planety wzrosło stężenie dwutlenku węgla, w klimacie ciepłym, takim jak tropikalny zachodzi intensywniej fotosynteza. Naukowcy spodziewali się zwiększenia absorpcji dwutlenku węgla przez lasy tropikalne, jednak nawet ich zdziwił jego poziom. Wynosi on 1,4 miliarda ton, podczas gdy absorpcja globalna dwutlenku węgla przez lasy nie przekracza 2,5 miliarda ton.

Jednak zaskakująco duży wzrost intensywności fotosyntezy nie jest wystarczający do obniżenia poziomu dwutlenku węgla do prawidłowego. Lasy rocznie usuwają tylko 30% emitowanego przez człowieka dwutlenku węgla. Tym bardziej, że trwa ciągła wycinka drzew, które często w całości lub częściowo są spalane. Skutkuje to nie tyko emisją dwutlenku węgla, ale również pozbyciem się kolejnego pomocnika w walce z tym związkiem chemicznym.

 

Katarzyna Sobierajczyk

KOMENTARZE
Newsletter