Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Komórki macierzyste na ratunek zwierzętom
Marta Łucka, 13.02.2014 , Tagi: komórki macierzyste, MNC, MSC
Czeska firma EponaCell prowadzi innowacyjną terapię z wykorzystaniem komórek macierzystych w celu leczenia chorób układu ruchowego zwierząt. Jest to nieinwazyjna, szybka i skuteczna metoda. Charakteryzuje się wieloma zaletami w stosunku do tradycyjnych, ogólnodostępnych sposobów leczenia.

Firma EponaCell została założona w roku 2010 i należy do Inkubatora Przedsiębiorczości Centrum Innowacji Biomedycznej. We współpracy z takimi Instytucjami jak Wydział Medycyny Weterynaryjnej w Brnie oraz Instytut Medycyny Doświadczalnej Czeskiej Akademii Nauk opracowała terapię układu ruchowego koni i psów z wykorzystaniem autologicznych komórek macierzystych.

Wykorzystana tutaj zostaje zdolność komórek macierzystych do nieograniczonej proliferacji oraz różnicowania się w innego typu wyspecjalizowane komórki.


Konie wyścigowe są narażone na pewne typowe uszkodzenia układu lokomocyjnego. Przeważnie diagnozuje się uszkodzenia i zapalenia stawów, więzadeł i ścięgien. Dostępne są oczywiście liczne sposoby, aby niwelować negatywne skutki tej wzmożonej aktywności fizycznej i możemy do nich zaliczyć między innymi masaże, stosowanie suplementów diety oraz środków przeciwzapalnych. Niestety, wszelkie obecnie dostępne terapie sprawiają, że koń przez długi okres czasu przechodzi rekonwalescencję, a wielokrotne urazy mogą trwale wyeliminować jego szanse na startowanie w wyścigach.


Podobne zastosowanie mają komórki macierzyste w przypadku schorzeń układu lokomocji średnich i dużych psów. Jest to dobre rozwiązanie, kiedy pies nie może przyjmować leków przeciwbólowych lub nie jest wskazane przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych ze względu na wiek zwierzęcia lub inne przeciwwskazania kliniczne. Schorzenia, które można leczyć z wykorzystaniem tej metody to przede wszystkim choroby zwyrodnieniowe stawów, urazy ścięgien lub wiązadeł oraz immunologiczne zapalenie stawów.


Terapia proponowana przez firmę EponaCell opiera się na stosowaniu autologicznych komórek macierzystych pochodzących ze szpiku lub tkanki tłuszczowej zwierzęcia, które są wszczepiane w miejsce, gdzie proces gojenia powinien zostać przeprowadzony. Wyniki tego typu leczenia są zaskakujące, aż 77% koni powraca do pełnej pracy.
Opiekunowie zwierząt mają do wyboru dwie opcje kuracji: kuracja z zastosowaniem komórek zrębu szpiku kostnego (MNC – jednojądrzaste komórki) lub z zastosowaniem multipotencjalnych komórek macierzystych (MSC – mezenchymalne komórki macierzyste). Komórki MNC są przygotowywane w laboratorium nawet w ciągu jednego dnia, natomiast MSC w ciągu 2-3 tygodni. Materiał biologiczny jest zazwyczaj pobierany z mostka u koni oraz z kości ramiennej w przypadku psów.
 

Tego typu terapia ma dużo zalet. Przede wszystkim, można bardzo szybko rozpocząć leczenie (nawet w ciągu 24 godzin od pobrania szpiku), gojenie się urazów następuję dość szybko, a regeneracja stawów jest wysoka. Ponadto, omijane jest ryzyko wystąpienia skutków ubocznych związanych z leczeniem farmakologicznym, czy też chirurgicznym, które mogą często być zbyt inwazyjne dla osłabionego organizmu zwierzęcia. Terapii nie powinno poddawać się zwierząt, u których występuje nowotwór nieokreślonego typu, ostre zakażenie ogólnoustrojowe, zaburzenia neurologiczne, uszkodzenie rdzenia kręgowego, cukrzyca oraz ostre choroby narządów wewnętrznych.


Skutki oboczne są bardzo rzadko obserwowane, bowiem u ok. 0,1% zwierząt. W przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów w wyniku manipulowania owym stawem stan leczonego obszaru może chwilowo się pogorszyć. Ponadto, występują zagrożenia związane z poddaniem zwierząt zabiegom anestezjologicznym.

 

Źródła

http://eponacell.cz/
 

KOMENTARZE
news

<Maj 2029>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
Newsletter