Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Komórki macierzyste - innowacyjna terapia chorób neurodegeneracyjnych i cukrzycy!
28.04.2008
Działalności na polskim rynku rozpoczyna innowacyjna firma, której zamiarem jest rozwijanie innowacyjnych terapii dręczących ludzkość chorób.
Spółka zamierza wprowadzić na farmaceutyczny rynek europejski pochodne komórek macierzystych. Jest to działalność w tym zakresie zupełnie innowacyjna, badania będą musiały potrwać co najmniej kilka lat, jednak terapia wydaje się być obiecująca. Na pierwszy ogień pójdą takie choroby jak: cukrzyca i choroba Parkinsona, ale nie wykluczone, że w przyszłości uda się także objąć planem badawczym także inne choroby. Metoda terapeutyczna proponowana przez firmę Celther Polska wykorzystuje różne strategie fizjologiczne i biotechnologiczne, które na obecną chwilę wydaję się być najskuteczniejsze, a co najistotniejsze nie wymagają stosowania embrionalnych komórek macierzystych, których użycie budzi liczne kontrowersje.

Spółka działa pod egidą Przedsiębiorstwa Farmaceutycznego LEK-AM, a powstała na bazie zespołu naukowego działającego w Łodzi. Pomysłodawcy projektu znaleźli wsparcie w przedsiębiorstwie LEK-AM dzięki ubiegłej edycji Bio-Forum, Targów Biotechnologii i Biobiznesu, które od 2000 roku odbywają się w Łodzi, celem transferu aplikacyjnych projektów z nauki do sfery biznesowej. Właśnie na tych targach nawiązana została współpraca m.in. z firmą LEK-AM, dzięki czemu zawiązano spółkę Celther Polska.  Jest to pozytywny przykład tego, w jaki sposób zespoły naukowe działające na uczelniach mogą ulegać profesjonalizacji w kierunku działalności rynkowej, co przyczynia się po pierwsze do powstawania nowych firm i co za tym idzie rozwoju gospodarczego opartego na wiedzy, a po drugie do realnych szans na poprawę jakości życia pacjentów dotkniętych różnorodnymi chorobami.
Targi Bio-Forum, które w ty roku odbędą się w hali Expo MTŁ w dniach 15-16 maja są miejscem stymulacji kontaktów na styku nauki i rynku oraz platformę prezentacji licznych projektów naukowych, które być może wkrótce także staną się realnymi produktami rynkowymi.

Konsultanci:
Komórki macierzyste: Piotr Rieske, Celther Polska, 504 643 986
Targi Bio-Forum: Eliza Zawadzka, Bio-Tech Consulting sp. z o.o., 42 678 01 12, 604 247 704, www.bioforum.pl
KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2026>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
Webinar online: Woda do wstrzykiwań
2026-06-03 do 2026-06-03
4
6
7
11
13
14
16
PCI Days 2026
2026-06-16 do 2026-06-18
17
18
19
Debaty Rak Nerki
2026-06-19 do 2026-06-19
20
21
23
25
WEBINAR | EUDR a branża kosmetyczna
2026-06-25 do 2026-06-25
28
1
4
5
Newsletter