Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Komisja Europejska dopuszcza 6 nowych gatunków kukurydzy GMO
29.07.2010
W dniu 27.07.2010 Komisja Europejska dopuszcza do obrotu kolejne gatunki kukurydzy modyfikowanej genetycznie. Nowy produkt Komisja zatwierdziła na podstawie badań naukowych potwierdzających bezpieczeństwo dla zdrowia ludzi i zwierząt.
Przy obecnych wzrostach cen żywności oraz rosnącego zapotrzebowania na żywność rośliny transgeniczne zyskują coraz większą popularność wśród rolników, producentów oraz polityków. Zwolenników GMO możemy znaleźć również w Europie, pomimo silnie działającej grupy oponentów. Eksperci twierdzą, że GMO może pomóc w rozwiązaniu problemu wzrostu cen żywności. Ponadto rośliny transgeniczne są odporne na najgroźniejsze szkodniki takie jak omacnica prosowianka, która przynosi ogromne szkody wśród upraw kukurydzy.

"Komisja przedstawiła propozycję dopuszczenia na rynek. Kraje członkowskie muszą następnie kwalifikowaną większością głosów opowiedzieć się za albo przeciwko. Jeśli to nie następuje, to KE jest zobligowana dopuścić gatunek GMO na rynek" - tłumaczył procedurę rzecznik KE Michael Mann. .

Koncerny Pioneer, Monsanto i Syngetna dostały zgodę na import i użytkowanie swoich GMO na terytorium UE na dziesięć lat. Ale nie oznacza to zgody na uprawę tych gatunków na terenie Unii. Dozwolona jest na razie tylko uprawa genetycznie modyfikowanej kukurydzy MON 810 firmy Monsanto.

Kukurydza genetycznie zmodyfikowana MON 810 jest legalnie dopuszczona do uprawy w Unii Europejskiej, została sprawdzona i przebadana pod kątem bezpieczeństwa oraz wpisana do Wspólnotowego Katalogu Odmian Roślin Uprawnych. Mimo usilnych poszukiwań, nie znaleziono żadnych potwierdzonych dowodów naukowych świadczących o szkodliwości tej odmiany, tak na zdrowie ludzi i zwierząt lub środowisko naturalne.


red. Blanka Majda
KOMENTARZE
Newsletter