Kolejny biobank do walki z nowotworami
13 podmiotów z całego kraju (instytutu naukowe, szpitale specjalistyczne, uczelnie) zawiązało pod koniec kwietnia konsorcjum, którego jednym z celów będzie utworzenie biobanku zawierającego 31 tysięcy danych kwestionariuszowych oraz próbek biologicznych.
Utworzenie biobanku to jedno z przedsięwzięć projektu „Środowiskowe, genetyczne i związane ze stylem życia uwarunkowania chorób nowotworowych (EnviroGenPol)”. Prowadzone w jego ramach badania molekularnej epidemiologii nowotworów stworzą możliwość poznania zależności między trybem życia a prawdopodobieństwem wystąpienia nowotworów. Określą również uwarunkowania zachorowań związane z genotypem. Po przeprowadzeniu badań możliwe będzie określenie czynników ryzyka dla najczęściej występujących w Polsce chorób nowotworowych (rak płuc, rak piersi, rak pęcherza moczowego, rak okrężnicy i odbytnicy) oraz opracowanie i wdrożenie programów prewencji dla grup wysokiego ryzyka.
Efekty projektu, który powinien zakończyć się w 2015 roku, zostaną wykorzystane komercyjnie. Na rynku dostępne mają być wtedy testy DNA, biomarkery oceny ryzyka powstania nowotworów i procedury postępowania z pacjentami z grup ryzyka.
Sam biobank zawierać ma dane od dobrze genetycznej scharakteryzowanej populacji Polski o znanych poziomach narażenia środowiskowego i zawodowego, nawykach żywieniowych, nałogach, stylu życia itd. W przyszłości będzie mógł być wykorzystywany do dalszych badań populacyjnych nad nowymi metodami leczenia nowotworów czy wprowadzania nowych leków, ale także do badań nad innymi chorobami cywilizacyjnymi.
Pieniądze na realizację projektu mają pochodzić w 85 procentach ze środków unijnych, a 15 procent wyłoży resort nauki. Łódzki Instytut Medycyny Pracy, który jest liderem przedsięwzięcia, złożył już wniosek o dofinansowanie w ramach działania 1.1.2 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Wartość całego projektu jest póki co objęta tajemnicą.
Jednostki wchodzące w skład konsorcjum:
* Instytut Medycyny Pracy im. prof. dra med. Jerzego Nofera w Łodzi
* Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach
* Świętokrzyskie Centrum Onkologii Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kielcach
* Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy
* Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medium im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
* Uniwersytet Medyczny w Łodzi
* Uniwersytet Łódzki
* Pomorska Akademia Medyczna w Szczecinie
* Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Łodzi, Regionalny Ośrodek Onkologiczny w Łodzi
* Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN w Warszawie
* Instytut Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie
* Politechnika Śląska
* Wojewódzki Zespół ZOZ Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji w Łodzi
KOMENTARZE