Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Jerzy Buzek: <i>"w parkach technologicznych buduje się konkurencyjną gospodarkę„</i>
25.10.2010
119 mln zł kosztuje rozbudowa Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Ma on stać się w północnej Polsce kluczowym miejscem rozwoju technologii dla polskiej gospodarki. W parku mają działać głównie firmy biotechnologiczne.
W Gdańsku zakończono III etap rozbudowy Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego (GPN-T) im. prof. Hilarego Koprowskiego. Park powstał w 2006 r., a jego założycielem i właścicielem jest Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (PSSE). GPN-T współpracuje z przedsiębiorstwami, uczelniami, studentami i młodymi firmami.

Obecnie w parku jest ok. 50 firm, zajmujących się m.in. biotechnologią, elektroniką, informatyką i nanotechnologią. Są tutaj również zlokalizowane: Inkubator Technologiczny, Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe oraz Centrum Edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek powiedział dziennikarzom, że "w parkach buduje się konkurencyjną gospodarkę. Jak ktoś pyta, czy będziemy mieli miejsca pracy, to odpowiadam: tylko wtedy, jak będziemy konkurencyjni poprzez nowe technologie, a wiec walczymy z bezrobociem w takim miejscu, jak tutaj". Zaznaczył, że dzięki dotacjom z Unii Europejskiej, "myślimy o tym, co będzie za 5 czy 10 lat, czy będziemy mogli konkurować w skali Europy i świata".

Po rozbudowie, gdański park ma być kompleksem biurowo-technologiczno-produkcyjnym o powierzchni ok. 38 tys. m2; teraz ma powierzchnię ok. 18 tys. m2. Inwestycja ma się zakończyć w połowie 2011 r. W nowych obiektach, przystosowanych do prowadzenia badań, swoje siedziby będą miały firmy związane z komercjalizacją badań naukowych, ośrodki badawczo-rozwojowe i laboratoria. Część powierzchni laboratoryjnej będzie przeznaczona dla Bałtyckiego Centrum Biotechnologii i Diagnostyki Innowacyjnej, utworzonego przez trzy największe uczelnie Pomorza. W parku ma też działać Centrum Przetwarzania Danych.

Na razie nie wiadomo, ile firm będzie działało w parku po jego rozbudowie. PSSE prowadzi rozmowy z firmami, które są zainteresowane ulokowaniem swoich siedzib w GPN-T. Prezes PSSE, Teresa Kamińska powiedziała, że jednym z ważnych elementów parku jest otwarte także w piątek przedszkole. Powstało dlatego, żeby "wśród naukowców i przedsiębiorców pojawiły się kobiety: młode, z ogromnym potencjałem, które chciałyby kontynuować karierę". Na rozbudowę parku PSSE otrzymała 80 mln zł dofinansowania z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Źródło: PAP

red. Blanka Majda
KOMENTARZE
news

<Marzec 2022>

pnwtśrczptsbnd
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
Newsletter