Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Jaką specjalizację z dietetyki warto wybrać?
Jaką specjalizację z dietetyki warto wybrać?

Zamierzasz rozpocząć karierę jako dietetyk i zastanawiasz się nad dodatkową specjalizacją? Najlepiej kieruj się aktualnym popytem na rynku. Można wyróżnić trzy główne specjalizacje, w których na pewno znajdziesz pracę: dietetyka klinicznego, dietetyka sportowego i psychodietetyka.

 

 

 

Czy zajmuje się dietetyk kliniczny?

Dietetycy mogą zdecydować się na studia podyplomowe, aby zostać dietetykiem klinicznym. Praca na tym stanowisku będzie wiązała się z przygotowywaniem odpowiedniego jadłospisu dla osób chorych. Dietetyk kliniczny doskonale zna właściwości poszczególnych owoców, warzyw, rodzajów mięsa i innych produktów spożywczych. Na tej podstawie ustala żywienie zalecane w przypadku konkretnych schorzeń. Osoba na tym stanowisku bierze pod uwagę stosowane przez chorego leki, które mogą wchodzić w interakcje z wybranymi produktami spożywczymi. Często ustala dietę wspólnie z lekarzem prowadzącym.

Na czym polega praca dietetyka sportowego?

Jako dietetyk możesz również postawić na specjalizację dietetyka sportowego. W tym przypadku będziesz współpracował ze sportowcami, którym zależy na ustalaniu jadłospisu pod kątem poprawy wydajności organizmu. Z Twojej pomocy mogą korzystać zarówno zawodowcy, jak i amatorzy dopiero rozpoczynający przygodę z konkretną dyscypliną sportu. Dietetyk sportowy bierze pod uwagę indywidualne preferencje sportowców, uprawianą przez nich dyscyplinę oraz przede wszystkim – ich aktualny stan zdrowia.

Czy warto zostać psychodietetykiem?

Coraz popularniejszą specjalizacją jest także psychodietetyka. Najlepiej ukończyć ją w ramach studiów podyplomowych. Psychodietetyk pomaga pacjentom zmagającym się z zaburzeniami odżywiania. Dzięki niemu chorzy lepiej radzą sobie z problemami emocjonalnymi, które są główną przyczyną takich chorób, jak anoreksja czy bulimia. Psychodietetyk ustala odpowiednią dietę, kierując się aktualnymi wynikami badań. Pomaga chorym pokonać zaburzenia żywieniowe także dzięki ustaleniu ich głównej przyczyny.

Podsumowanie

Dietetycy posiadający dodatkowe specjalizacje nie powinni mieć problemu z szybkim znalezieniem intratnej propozycji pracy. Najlepiej poszukać ofert online, zaznaczając wyszukiwanie ogłoszeń z wybranej miejscowości. Przekonaj się, jak duże jest zapotrzebowanie na dietetyka klinicznego, dietetyka sportowego i psychodietetyka.

Źródła

Fot. Licencja Pracuj.pl

KOMENTARZE
news

<Październik 2023>

pnwtśrczptsbnd
26
29
Małopolska Noc Naukowców
2023-09-29 do 2023-09-29
30
1
2
3
4
7
8
11
13
14
15
16
17
18
19
21
22
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter