Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Jak zasięgnąć opinii ekspertów bez wychodzenia z domu?
Jak zasięgnąć opinii ekspertów bez wychodzenia z domu?
W świecie, w którym online możemy zrobić zakupy, opłacić rachunki, porozmawiać ze znajomymi czy obejrzeć mecz, nadszedł też czas na konferencje przez Internet. Udział w konferencji online możliwy jest z dowolnego miejsca na świecie, co wiąże się z oszczędnością czasu i pieniędzy.

BioConference Live i TargetMeeting to jedne z największych platform na świecie oferujących usługi z zakresu konferencji online. BioConferece Live skupia się na tematyce life science, proponując spotkania m.in. z zakresu diagnostyki medycznej. Oferta serwisu TargetMeeting jest bardziej różnorodna. Oprócz konferencji istnieje również możliwość uczestnictwa w serii wykładów w formie seminariów oraz kursach szkoleniowych. Poruszana tematyka jest bardzo szeroka. Znajdziemy spotkania dotyczące biochemii, badań farmaceutycznych, biologii, medycyny, genetyki, chemii, immunologii, neurobiologii i wiele innych.

Oba wymienione serwisy umożliwiają uczestnictwo w wydarzeniach online, w czasie rzeczywistym. Udział w konferencjach jest całkowicie bezpłatny, ponadto podczas ich trwania istnieje możliwość bezpośredniego przesłania wiadomości z pytaniem do prezentera, jak również spotkania z przedstawicielami firm i grup badawczych na video chacie. Dodatkowo, za uczestnictwo w konferencji można uzyskać stosowny certyfikat.

W tym roku na platformie BioConference Live odbyły się już spotkania dotyczące neurobiologii oraz zastosowań genomiki w badaniach klinicznych. W najbliższym czasie czekają nas konferencje na temat badań nowotworów oraz postępów w diagnostyce klinicznej. Na platformie TargetMeeting wydarzenia organizowane są praktycznie co miesiąc. W marcu odbyła się trzecia światowa konferencja na temat immunologii (TM’s 3rd World Immunology Online Conference), w maju czeka nas spotkanie dotyczące genetyki i genomiki (TM’s 3rd World Genetics &Genomics Online Conference), a w październiku konferencja o nowych odkryciach w dziedzinie leków (TM’s 4th World Drug Discovery Online Conference). Warto zauważyć, że we wspomnianych spotkaniach biorą udział badacze z całego świata. Na konferencji dotyczącej genetyki prezenterami będą profesorowie ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Niemiec, Włoch, Hiszpanii,Portugali, Francji, Indii, Chin, Meksyku, Brazylii czy Egiptu.

 

Praktyczne rozwiązanie

Jakie są zalety uczestnictwa w konferencji online? Z pewnością do najważniejszych należą oszczędność czasu i pieniędzy. Konferencje organizowane przez BioConference Live i TargetMeeting są całkowicie bezpłatne. Możemy wziąć w nich udział nie wychodząc z domu, zatem odpadają również koszty podróży i związany z tym czas. Ponadto, zazwyczaj po konferencji, uzyskujemy dostęp do nagranych prezentacji. Możemy dzięki temu wielokrotnie powracać do poruszanej tematyki.

 

Brak interakcji

Konferencje online to jednak nie same zalety. Z pewnością do podstawowych wad takiego systemu należy brak możliwości interakcji z innymi uczestnikami. Możemy zadać pytanie prezenterowi, ale nie możemy porozmawiać o swoich badaniach i pomysłach z innymi ludźmi z naszej grupy zawodowej. Organizatorzy konferencji internetowych nie przewidują też sesji posterowych, co uniemożliwia prezentację wyników badań początkującym naukowcom.

Konferencja online to również zupełnie nowe wyzwanie dla prezentera. W przeciwieństwie do konferencji na żywo, nie ma możliwości bezpośredniego kontaktu z widownią, obserwacji jaki jest poziom zainteresowania na sali i ewentualnej zmiany toku wypowiedzi w odpowiedzi na reakcję słuchaczy. Wygłaszana prezentacja musi być ciekawa i na bardzo wysokim poziomie, w przeciwnym razie uczestnicy z łatwością odwrócą swoją uwagę i zajmą się np. przeglądaniem innych stron internetowych.

Udział we wszelkiego rodzaju spotkaniach naukowych i biznesowych nie zawsze jest możliwy ze względów czasowych bądź finansowych. Warto zatem zapoznać się z ofertą wydarzeń online, będących interesującą alternatywą. Konferencja przez Internet nie zastąpi tej organizowanej na żywo, ale z pewnością może być ciekawym uzupełnieniem.

 

Drodzy Czytelnicy! Jaka jest Wasza opinia na temat konferencji online? Zachęcamy do dzielenia się swoimi doświadczeniami w komentarzach!

KOMENTARZE
Newsletter