W programie analizowane są głównie takie czynniki jak efektywność systemu innowacji w danym kraju. Sprawdza się czy polska nauka i gospodarka jest w stanie wykorzystać wyniki badań ośrodków naukowych ulokowanych w Polsce przez firmy zagraniczne. Analiza tej zależności jest o tyle ważna, że to ona w bardzo dużym stopniu decyduje o lokowaniu w danym miejscu inwestycji B+R.
O lokalizacji ośrodków B+R decyduje nie tylko wydajność krajowego systemu innowacyjnego. Dlatego podczas projektu przeprowadza się też analizę elementów, które wcześniej wpłynęły na napływ zagranicznych inwestycji w działalność badawczo-rozwojową w danym regionie. Ważne jest też prześledzenie okoliczności, dzięki którym będzie można zwiększyć zainteresowanie i zaangażowanie kolejnych zagranicznych placówek działaniem na rzecz innowacji na obszarze Polski.
Kolejnym punktem badania jest analiza wpływu jednostek B+R firm zagranicznych na ich otoczenie ekonomiczne. Chodzi tu o wpływ na wyższe uczelnie, krajowy sektor badawczo-rozwojowy oraz krajowy sektor przedsiębiorstw określonym zakresie badawczym. Bardzo dokładnie sprawdzane są czynniki, które powodują że otoczenie gospodarcze wzmaga korzystanie z efektów pracy ośrodków B+R zagranicznych firm (stymulowanie tzw. "spillover effect").
CASE to prywatna, niekomercyjna fundacja naukowa i instytucja badawcza założona we wrześniu 1991 roku w Warszawie. Prowadzi badania ekonomiczne. Obecnie na terenie Polski realizuje wiele projektów. Projekt „Zagraniczne ośrodki naukowo-badawcze zlokalizowane w Polsce - analiza potencjału i oddziaływania” to tylko jeden z nich. Jego sponsorem i zleceniodawcą jest nasze Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Źródło:PI
KOMENTARZE