Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Jak pracują agencje wspierające młodych przedsiębiorców?
13.09.2011

Projekty realizowane przez Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego dotyczą wspierania budowy innowacyjnych przedsiębiorstw opartych o innowacyjne rozwiązania. Agencja szuka nowatorskich pomysłów biznesowych. Posiada fundusz inwestycyjny, bezpośrednio skierowany do klienta. Każdy kto ma dobry pomysł na innowacyjny biznes, może podjąć współpracę z funduszem. W efekcie powstaje nowy podmiot, zorganizowany w formie spółki kapitałowej. W pojedynczy projekt fundusz inwestuje do 200tys euro obejmując mniej niż 50% udziałów. Druga strona także musi wnieść udziały, ale ich wachlarz jest znacznie szerszy (aport, nieruchomość, aktywa rzeczowe, własność intelektualna, patenty, know how).

Fundusze są dobrym rozwiązaniem dla osób stawiających pierwsze kroki na drodze długoterminowego inwestowania. Z funduszy korzystają osoby, które chcą inwestować, a nie mają czasu na samodzielne inwestowanie, nie mają dostępu do informacji (np. odpowiednio szybkich i rzetelnych serwisów informacyjnych), nie znają się na rynku finansowym, zarabiają w swojej branży, a chcą też inwestować i w ten sposób dodatkowo budować kapitał, nie mają doświadczenia w inwestowaniu lub po prostu chcą kupić gotową strategię inwestycyjną, zarządzaną i nadzorowaną przez profesjonalistów.

Właśnie zarządzanie portfelem jest kluczowym argumentem przemawiającymi za korzystaniem z funduszy. Zarządzający funduszami dążą do osiągnięcia celów inwestycyjnych przy zachowaniu należytej staranności. Do ich obowiązków należy ocena znaczenia poszczególnych informacji napływających cyklicznie z kraju i ze świata. Pracownicy dedykowani śledzeniu sytuacji na rynkach doglądają i zmieniają skład portfeli w sposób ciągły. Sam klient, zwykle, nie jest w stanie tak szybko dostrzegać i na bieżąco reagować na czynniki ryzyka. Bieżący nadzór nad portfelem jest korzystny dla wyniku.

Wszystko zaczyna się od formularza zgłoszeniowego, który jest podstawą przy pozyskiwaniu kapitału z funduszu MARR. Następie pomysłodawca ma 60 dni, aby przesłać stosowny biznesplan. W jego napisaniu pomaga agencja. Tutaj nie działa system 0-1 jak w dotacjach. Fundusz podpowiada i sugeruje zmiany modelu biznesowego. Biznesplany są oceniane w zespołach min 2 osobowych i dodatkowo konsultowane.W przypadku projektów medycznych, MARR posiada specjalną radę ekspertów. Wycena projektu zostaje zlecona podmiotom zewnętrznym, tak aby zachować obiektywizm. W kolejnych etapach rozmów, biznesplan przygotowany przez pomysłodawcę poddaje się dodatkowej analizie z uwzględnieniem aktualnego stanu rynku.

Są trzy etapy realizacji projektu od formularza do założenia spółki. Wstępna analiza to analiza przeprowadzana przez MARR. Sprawdzana jest innowacyjność projektu, to czy jest on wolny od wad prawnych, czy ma szanse by osiągnąć sukces rynkowy. W tą wstępną ocenę angażuje się zespół złożony z ekspertów bardzo różnych dziedzin (ekonomiści, finansiści, biolodzy, służba zdrowia). Jeżeli projekt uzyska pozytywną opinię, jest kierowany na komitet inwestycyjny, który decyduje o przejściu pomysłu do kolejnego etapu lub jego odrzuceniu. Jeżeli projekt przechodzi do drugiego etapu, do etapu analizy fundamentalnej, MARR wykłada dodatkowe środki żeby przeprowadzić kolejne badania. W zależności od potrzeb marketingowe lub specjalistyczne jak np. ocena technologii, ocena bezpieczeństwa. Pieniądze przeznaczane na analizę nie wchodzą w tą kwotę 200tys euro. Fundusz proponuje na stanowisku dyrektora czy prezesa usytuować pomysłodawcę, ale powołuje radę nadzorczą, aby kluczowe decyzje, a temat działalności spółki były podejmowane w szerszym gronie.

Jak wygląda wyjście kapitałowe?

Już na etapie tworzenia pomysłodawcy otrzymują prawo pierwokupu w momencie wyjścia MARR z inwestycji. Jeśli pomysłodawca się na to nie zdecyduje, agencja wyemituje udziały w ofercie publicznej. Celem funduszu jest całkowite wyjście z inwestycji. Założeniem jest pomoc przedsiębiorcom rozwinąć innowacyjny biznes. Doprowadzić go do stanu w którym biznes sam się utrzymuje. Wtedy zaczynamy inwestować w coś nowego.

Agencja otworzyła także fundusz doręczeniowy, pomysłodawcy mogą otrzymać pożyczki na preferencyjnych warunkach. Dodatkowo służy kontaktami z inwestorami. Procedury otrzymania kapitału są bardzo czasem bardzo długie co może spowodować, że urośnie pomysłodawcy konkurencja i projekt nad którym pracuje upadnie. Dlatego MARR uruchomił projekt widok, aby chronić wartość intelektualna pomysłodawców poprzez głoszenia patentowe.

W zeszłym roku do MARRu trafiło ponad 100 zgłoszeń, weryfikacja doprowadziła do założenia dwóch spółek. Wśród pomysłodawców pojawiają się także biotechnolodzy. To są projekty bardzo trudne, ale bardzo ciekawe. Jeden z projektów dotyczy opracowania nowych cząsteczek, a kolejny nowego rodzaju szczepionki.

Podziękowania dla Pani Anny Wełmińskiej za udzielenie wywiadu, dzięki któremu powstał ten artykuł.

Red. Blanka Majda

KOMENTARZE
news

<Luty 2022>

pnwtśrczptsbnd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1
2
3
4
5
6
Newsletter