Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Jak komponować dietę małych dzieci?

Czas pomiędzy 13. a 36. miesiącem życia dziecka jest okresem krytycznym dla rozwoju określonych preferencji i nawyków żywieniowych – jak zatem najlepiej go spożytkować, aby wykształcić u dziecka zdrowe nawyki? Dietetyczka Agnieszka Piskała-Topczewska w trakcie webinaru poświęconego odżywianiu małych dzieci wyjaśniła widzom, jak stopniowo należy rozszerzać dietę dziecka, począwszy od 6. miesiąca życia oraz jak mądrze je karmić. W trakcie webinaru omówiła także kluczowe składniki odżywcze w diecie dziecka, m.in. rolę węglowodanów i tłuszczy oraz witaminy i składniki mineralne, takie jak: jod, żelazo i wapń.

 

Podczas webinaru wytłumaczono założenia spersonalizowanego odżywiania (ang. targeted nutrition), czyli doboru indywidualnej diety, która pomoże człowiekowi zachować zdrowie i uchronić się przed rozwojem możliwych chorób na podstawie analizy cech osobniczych danego człowieka. Ponadto zachęcono widzów do edukacji poprzez zabawę z użyciem kart do gry „Karty przyszłości – produkcja żywności 2100”. Intencją kart przyszłości jest zwrócenie uwagi na różne zjawiska i trendy, które będą miały wpływ na to, jak będzie wyglądało życie w 2100 r. 

Webinar „Odżywnianie małych dzieci” był częścią projektu EIT Food #AnnualFoodAgenda, który w Polsce jest realizowany przez firmę Maspex, Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk z Olsztyna oraz Bank Żywności z Olsztyna.

#AnnualFoodAgenda to projekt komunikacyjny, finansowany ze środków EIT Food, czyli Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii ds. Żywności. EIT Food to wiodąca w Europie inicjatywa na rzecz tworzenia innowacji w branży rolno-spożywczej oraz budowania bardziej zrównoważonego, zdrowego i godnego zaufania systemu żywnościowego. Konsorcjum EIT Food składa się z kluczowych dla branży przedsiębiorstw, start-upów, ośrodków badawczych i uniwersytetów z całej Europy. EIT Food to jedna z ośmiu Wspólnot Wiedzy i Innowacji, ustanowionych przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), niezależny organ UE powołany w 2008 r. w celu stymulowania innowacji i przedsiębiorczości w całej Europie.

KOMENTARZE
Newsletter