Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Izraelski start-up opracował lek na raka?
Joanna Rusecka, 01.02.2019 , Tagi: AEBi, SoAP, peptydy, lek na raka
Izraelski start-up opracował lek na raka?
Accelerated Evolution Biotechnologies (AEBi) ogłosił, że w ciągu roku na rynku pojawi się opracowany przez firmę lek na raka. Zastosowanie technologii SoAP pozwoliło na stworzenie specyficznych związków – kandydatów na leki, opracowanych na podstawie określonego celu (zazwyczaj białko związane z chorobą) o dużej funkcjonalności i ulepszonych właściwościach farmakologicznych. MuTaTo – tak nazywa się projekt, który ma umożliwić opracowanie skutecznej terapii przeciwnowotworowej.

 

AEBi (Accelerated Evolution Biotechnologies) jest izraelską biofarmaceutyczną firmą zajmującą się badaniem, odkrywaniem i opracowywaniem peptydów terapeutycznych. Firma opracowała kombinatoryczną platformę badań przesiewowych, którą nazywała platformą SoAP.

Pomimo tego, że firma  istnieje na rynku prawie 20 lat, niewiele jest informacji na temat zasad działania platformy. Na swojej stronie internetowej firma opisuje wpływ kilku peptydów na poziomy fosforylacji ludzkiego EGFR w liniach komórkowych.

Prawdopodobnie platforma SoAP należy do grupy technologii prezentacji fagowej i polega na wprowadzeniu DNA kodującego białko (jak przeciwciało) do bakteriofaga – wirusa, który infekuje bakterie. Białko jest następnie wyświetlane na powierzchni faga. Tak skonstruowane fagi można wykorzystywać do badania interakcji z innymi białkami, sekwencjami DNA i małymi cząsteczkami.

Dan Eridor, prezes zarządu AEBi i dr Ilan Morad twierdzą, że opracowana przez spółkę metoda leczenia MuTaTo (toksyna wielozadaniowa) będzie skuteczną metodą walki z komórkami nowotworowymi. MuTaTo to kombinacja kilku peptydów, które kierowane są do komórek nowotworowych i zabijają je. Zawiera co najmniej trzy peptydy, które celują w tę samą strukturę, dzięki czemu wyeliminowany został problem wpływu mutacji na leczenie.

Peptydy mają mieć wyższość nad przeciwciałami, ponieważ będą miały lepszy dostęp do komórek nowotworowych oraz będą skuteczne nawet w przypadku wystąpienia zmiany w strukturze białka nowotworu spowodowanego mutacją. Części peptydowe MuTaTo są bardzo małe – o długości 12 aminokwasów i nie mają sztywnej struktury.

Pierwsze eksperymenty przeprowadzone na myszach pokazały, że MuTaTo hamował wzrost komórek rakowych i nie wywierał żadnego wpływu na zdrowe komórki myszy. AEBi zamierza wkrótce rozpocząć pierwszą rundę badań klinicznych, które mogą zakończyć się w ciągu kilku lat.

Firma Accelerated Evolution Biotechnologies została założona w 2000 roku w inkubatorze ITEK w Parku Naukowym Weizmanna. Obecnie siedziba firmy znajduje się w Ness Ziona w Izraelu.

KOMENTARZE
Newsletter