Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Interdyscyplinarna siła - podsumowanie konferencji "Biofuzje"
03.06.2013

W dniach 24-26 maja 2013 roku na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się I Studencka Konferencja Biologii Medycznej „Biofuzje” organizowana przez Koło Naukowe „Antidotum”.

Koło Naukowe Biologii Medycznej „Antidotum” powstało na początku 2012 roku. Zrzesza ono studentów Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, jego Prezesem jest studentka I roku studiów magisterskich na kierunku biotechnologia medyczna, Anita Helińska. Koło działa pod opieką Pani dr Karoliny Archackiej (Zakład Cytologii UW) oraz Pani dr Katarzyny Tońskiej (Instytut Genetyki i Biotechnologii UW). „Biofuzje” są jednym z większych wydarzeń organizowanych przez SKN „Antidotum”. 

Wydarzenie adresowane było do studentów I, II i III stopnia nauk przyrodniczych interesujących się tematyką biologii medycznej. Młodzi naukowcy z całej Polski mieli możliwość wymiany swojej wiedzy i doświadczeń, prezentacji wyników własnych badań oraz projektów naukowych. Uczestnicy brali czynny udział w sesji posterowej oraz seminariach studenckich. Odbyły się również wykłady zaproszonych gości – wybitnych badaczy specjalizujących się w poruszanych na konferencji dyscyplinach.

Konferencję otworzyła Prodziekan Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Maria A. Ciemerych-Litwinienko, która wraz z przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego Anitą Helińską przywitały uczestników konferencji. Cieszący się dużą popularnością wykład inauguracyjny pod tytułem „Medycyna regeneracyjna i odtwórcza: nasza recepta na nieśmiertelność?” poprowadził Pan prof. dr hab. n. med. Jacek Malejczyk, kierownik Katedry i Zakładu Histologii i Embriologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W piątkowy wieczór na uczestników konferencji czekał również słodki poczęstunek oraz przygotowane przez organizatorów gry integracyjne.

Celem konferencji była próba interdyscyplinarnego ujęcia zagadnień łączących dyscypliny biologii i medycyny (stąd nazwa „Biofuzje"). Podczas konferencji odbyły się cztery bloki tematyczne: immunologia, genetyka medyczna, komórki macierzyste oraz nowotworzenie. Na każdy blok składał się wykład gościa oraz prezentacje uczestników konferencji w formie doniesień ustnych i posterów naukowych. Po każdym bloku odbyła się również dyskusja panelowa. Na szczególną uwagę zasługuje fakt burzliwych dyskusji. Studenci zaprezentowali łącznie 34 prace (badawcze i poglądowe), natomiast najlepsi uczestnicy zostali wyróżnieni i otrzymali cenne nagrody rzeczowe.

Zwycięzcą w kategorii "Najlepszy plakat naukowy"​ została Pani Anna Macieja z Uniwersytetu Łódzkiego, która w sesji genetyka medyczna przedstawiła pracę pod tytułem "Tandemowe powtórzenia MIRU-VNTR jako wyznacznik zróżnicowania genetycznego Mycobacterium tuberculosis". W prowadzonych przez nią badaniach stwierdziła celowość metody MIRU-VNTR w molekularnych badaniach nad gruźlicą. Natomiast w kategorii "Najlepsza prezentacja ustna"​ zwyciężyła Pani Agata Michalska reprezentująca Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie. W pracy "​Ekspresja czynników neurotroficznych we wczesnych komórkach krwi pępowinowej: implikacje praktyczne dla terapii komórkami macierzystymi chorób neurodegeneracyjnych" wskazała na potencjalne korzyści wynikające z zastosowania liniowo negatywnych SPCs krwi pępowinowej w terapii chorób neurodegeneracyjnych. Uczestnicy konferencji przyznali również nagrody publiczności, wyróżnienia te otrzymali: Maciej Winiarski za poster "Czy warto zaufać Marihuanie (Cannabis sp.) w terapiach nowotworowych?" oraz Kamila Kulbat za pracę pod tytułem "Alergenność białek obronnych roślin przyprawowych".

Konferencja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, studenci zadawali prelegentom wiele nurtujących pytań. Jak powiedziała jedna z uczestniczek: "Atmosfera sprzyjała wymianie poglądów i zachęcała do zadawania pytań ale nie atakujących tylko konstruktywnych”. 

Pani Anita Helińska Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego zgodziła się wypowiedzieć dla portalu Biotechnologia.pl:

Anita Helińska: „Idea zorganizowania konferencji „Biofuzje” narodziła się w Kole Naukowym Biologii Medycznej „Antidotum”, w którym to w czasie cotygodniowych spotkań czy realizacji projektów naukowych, staramy się poszerzać wiedzę oraz umiejętności z pogranicza biologii i medycyny.”

Biotechnologia.pl: Co stanowiło dla Państwa największe wyzwanie organizacyjne?

Anita Helińska: „Organizacja takiej konferencji, szczególnie po raz pierwszy to nie lada zadanie. Chciałabym ogromnie podziękować wszystkim którzy nam pomagali, a w szczególności władzom Wydziału Biologii UW za otwartość na naszą inicjatywę, opiekunom naszego Koła „Antidotum” za wiarę w swoich żaków, pracownikom Zakładu Cytologii UW za wsparcie i wszystkie cenne rady, dziękuję sponsorom i patronom medialnym.

Na wyróżnienie oczywiście zasługuje zgrana ekipa organizatorów „Biofuzji”, wielogodzinne spotkania i ciężka praca przyniosły obfite owoce. Dziękuję im za wytrwałość szczególnie w tych cięższych chwilach, niesiemy ze sobą ogromny bagaż doświadczeń, z nadzieją  na organizację kolejnej edycji „Biofuzji”.

Zawsze jest coś co moglibyśmy poprawić, jednak było nam niezmiernie miło, gdy uczestnicy żegnali się z nami z uśmiechem na twarzy. Liczne gratulacje są motywacją do organizacji drugiej edycji, jeszcze lepszej!”

Biotechnologia.pl: Konferencja przebiegała bardzo sprawnie, należy podkreślić pełen profesjonalizm organizatorów. Jaki jest przepis na udaną konferencję?

Anita Helińska: „Udany przepis na konferencję, hmmm… to jak z tortem, którym przywitaliśmy uczestników „Biofuzji”. Podstawę stanowią organizatorzy, czyli studenci od których wyszedł pomysł. Solidna podstawa stała się fundamentem dalszych działań. Następnie nadaliśmy kształt, dbaliśmy o formę,  by wszystko przysłowiowo  „trzymało się w ryzach”. Podstawę stanowili nasi uczestnicy młodzi naukowcy nadali wyśmienity smak wysokim poziomem swoich prezentacji, w czasie sesji nie bali się zadawać pytań, burzliwym dyskusjom nie było końca, przyczynili się do powodzenia tego spotkania. O wszelkie walory estetyczne pomagali zadbać sponsorzy i patroni medialni, a wisienką na torcie były wykłady zaproszonych gości wybitnych specjalistów, którzy zgodzili się podzielić z  nami swoją wiedzą.”

Biotechnologia.pl:Jaki był główny cel konferencji?

Anita Helińska: „Celem, a zarazem wyzwaniem konferencji "Biofuzje” było pogłębianie wiedzy z zakresu jednej z najprężniej rozwijających się dziedzin nauki biologii medycznej.

Cieszę się że już w tak młodym wieku możemy przyczynić się do rozwoju nauki w Polsce. Dla takich raczkujących młodych naukowców jak my, konferencje takie jak nasze „Biofuzje” dają bodźce do dalszego rozwoju i wiele inspiracji.”

Biotechnologia.pl: Jak ocenia Pani poziom prezentowanych prac?

Anita Helińska: „Jako organizatorzy z dumą możemy powiedzieć, że przez trzy dni konferencji gościliśmy studentów z czternastu uczelni w Polsce. Mam nadzieję że spotkanie różnych środowisk akademickich w jednym miejscu było świetną okazją do wymiany wiedzy, doświadczeń oraz nawiązania długotrwałej współpracy.

Studenci którzy zaprezentowali się w czasie tegorocznej edycji, naprawdę wysoko postawili poprzeczkę. Ci zdolni, młodzi ludzie mogą zmieniać świat.

W tym roku pogoda troszkę popsuła nam szyki planowaliśmy podczas gry miejskiej pokazać przyjezdnym piękną część Warszawy, jednak deszcz nie dawał za wygraną. Następnym razem obiecujemy zamówić Słońce.”

 

Krzysztof Słomiak

Portal biotechnologia.pl

Podziękowania za współpracę dla Pana Mateusza Maciejczyka – studenta III roku, Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

KOMENTARZE
news

<Październik 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
Newsletter