Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
InQbator PPNT Fundacji UAM inwestuje!
07.03.2012

Dla wszystkich studentów, absolwentów, doktorantów, pracowników naukowych i naukowo-dydaktycznych, a także grup projektowych, wszystkich których pasjonuje chemia, biotechnologia, IT i mają pomysł oraz unikalne know-how, Poznański Park Naukowo-Technologiczny uruchomił  usługę, dzięki której autorzy najbardziej oryginalnych i nowoczesnych przedsięwzięć mają szansę na pozyskanie nawet 600 000 zł i wsparcie ekspertów w realizacji swojego innowacyjnego pomysłu. Staruje InQbatorSeed!

                                      

Na bazie szczegółowych analiz rynkowych i modeli finansowych sporządzonych przy wsparciu ekspertów zewnętrznych projekty oceniać będzie Komitet Inwestycyjny. Składa się on z ekspertów branżowych i osób mających znaczne doświadczenie biznesowe.– opowiada Biotechnologii.pl Katarzyna Wlaź, specjalista ds. rozwoju i promocji firm w InQbatorze.

W pierwszym etapie rekrutacji wyłonionych zostanie 10 najciekawszych projektów. Dla tych projektów zostanie sporządzony profesjonalny biznesplan zawierający analizę rynku oraz model biznesowy wraz z wyceną planowanego przedsięwzięcia. W ramach tego etapu, dla pomysłów z branży biotechnologicznej i chemicznej przewidziana jest także faza laboratoryjna. - Najciekawsze pomysły, które pomyślnie przejdą etap preinkubacji mają możliwość uzyskania wsparcia kapitałowego do kwoty 600 000 zł, w ramach inicjatywy „InQbatorSeed”. Środki te Fundacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (FUAM), w ramach której działa InQbator Poznańskiego Parku Naukowo–Technologicznego, pozyskała z funduszy unijnych - działania 3.1 Inicjowanie działalności innowacyjnej POIG, realizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). – wyjaśnia nam pani Katarzyna.

Dokapitalizowane przedsiębiorstwa będą pod stałą opieką InQbatora PPNT FUAM. Monitoring nowo utworzonego przedsięwzięcia będzie dotyczyć zarówno realizacji biznesplanu i sytuacji finansowej, jak i będzie obejmował bieżące wsparcie w prowadzeniu biznesu.

Wyjście kapitałowe nastąpi w okresie nie dłuższym niż 10 lat od dokapitalizowania danego podmiotu. Sposób wyjścia z inwestycji będzie ustalany indywidualnie z danym Pomysłodawcą na podstawie opracowanej strategii inwestycyjnej. - Wyjście kapitałowe to odkupienie od Fundacji UAM udziałów, czyli moment w którym przestaniemy być współwłaścicielem danej Spółki. Jeśli właściciele przedsiębiorstwa będą chcieli nadal z nami współpracować, chętnie będziemy wpierać ich merytorycznie. Do momentu wyjścia kapitałowego jesteśmy partnerami, którym wspólnie zależy na rozwoju danego podmiotu i osiągnięciu zysków z działalności.- wyjaśnia Katarzyna Wlaź

Dekada to dość długi okres czasu. Trendy rynkowe zmieniają się dynamicznie, zwłaszcza jeśli chodzi o innowacyjne technologie. Co jeśli rozwój jakiejś spółki pójdzie niezgodnie z planem? –Ryzyko wpisane jest w tego typu przedsięwzięcia. Zawsze istnieje zagrożenie polegające na tym, iż innowacyjne pomysły w początkowym stadium działalności, w które zainwestujemy, nie znajdą swojego miejsca na rynku. W takiej sytuacji zarówno InQbator, jak i dany Pomysłodawca ponoszą konsekwencje związane z niepowodzeniem danego biznesu. Jednakże pragnąc zniwelować ryzyko nieudanej inwestycji będziemy starali się jak najdokładniej przeprowadzić wszechstronne prace dotyczące analiz rynkowych i finansowych na etapie preinkubacji – odpowiada nam pani Wlaź.

Dzięki wsparciu unijnemu „InQbatorSeed”, ma możliwość dokapitalizowania wyłącznie innowacyjnych przedsięwzięć znajdujących się w początkowym stadium rozwoju, czyli takich, które dotychczas nie były zbyt chętnie wspierane przez fundusze typu venture capital.

- Pomysłodawcy mają także możliwość korzystania z infrastruktury laboratoryjnej i biurowej mieszczącej się na terenie Poznańskiego Parku Naukowo–Technologicznego Fundacji UAM, oraz otwieranego pod koniec 2012 roku Zespołu Inkubatorów Wysokich Technologii. Pomysłodawcy będą mieć również szansę na nawiązanie współpracy z innymi podmiotami gospodarczymi współpracującymi z PPNT, co dzięki efektowi synergii zapewni im wszechstronny i dynamiczny rozwój. – dodaje przedstawicielka InQbatora.

 

Red. Tomasz Sznerch

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2025>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter