Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Innowacyjny projekt - BioRegion Wielkopolska
08.04.2011

 

Stowarzyszenie BioRegion Wielkopolska zostało powołane przez NTTP  pod koniec 2010 roku. Jego głównym jest przede wszystkim integracja i promocja wielkopolskiej branży biotechnologicznej i Life Science. Wielkim atutem przedsięwzięcia jest ogromny potencjał naukowo badawczy regionu.

 

Wielkopolską branżę biotechnologiczną reprezentuje dwanaście podmiotów, które biorą udział w projekcie. Obok NTTP jako instytucji otoczenia biznesu oraz Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich znajduje się dziesięciu przedsiębiorców. Jednostki wchodzące w skład BioRegionu oferują szeroki wachlarz usług dla biosektora min: prowadzenie badań nad chorobami nowotworowymi, rozwijanie technologii otrzymywanie wysokospecjalistycznych produktów chemicznych czy dostarczanie i serwisowanie automatyki laboratoryjnej.Stowarzyszenie ma charakter otwarty i mogą do niego dołączać zainteresowane współpracą podmioty.

Na terenie NTTP powstaje nowoczesna infrastruktura laboratoryjna, która będzie służyć wszystkim firmom zintegrowanym w BioRegionie

A jak to było na początku..?

Na początku było powiązanie kooperacyjne. W ramach tego działania otrzymaliśmy dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. W trakcie realizacji tego projektu okazało się, że tak naprawdę aby móc promować firmy i zaistnieć na rynku międzynarodowym musi powstać organizacja wyższej rangi, która ma osobowość prawną. Stąd też pomysł na utworzenie Stowarzyszenia BioRegion Wielkopolska. – Urszula Mikiewicz NTTP

Początek utworzenia Stowarzyszenia BioRegion Wielkopolska to koniec roku 2010. Projekt tak naprawdę nie jest ujęty w żadne ramy czasowe nie jest rozpisany na dwa czy trzy lata.

Urszula Mikiewicz- „Jest to przedsięwzięcie nowe, które mamy rozwijać. Poczyniliśmy już pierwsze kroki ku temu. Obecnie jesteśmy na etapie tworzenia projektu działania długoterminowego. Budujemy również Radę Naukową BioRegionu tak żeby był to naprawdę wartościowy podmiot , który jest w stanie wspierać wszystkie grupy”

Z myślą o jakich podmiotach został stworzony projekt? 

Urszula Mikiewicz-  „Stowarzyszenie jest dla wszystkich podmiotów funkcjonujących w szeroko pojętej branży biotechnologicznej i Life Sciences. W Stowarzyszeniu BioRegion występują zarówno firmy młode, jak i te dłużej funkcjonujące na rynku oraz  jednostki naukowe i ośrodki badawcze, które są w stanie generować innowacyjne projekty z których powstaną nowe firmy. Korzyści jakie płyną z uczestnictwa w tym projekcie to przede wszystkim dostęp do bogatej bazy danych jednostek naukowych oraz sieci kontaktów. BioRegion to również wsparcie biznesowe. Z racji tego, że jesteśmy pierwszym niepublicznym parkiem technologicznym i bardzo mocno zwracamy uwagę na aspekt finansowy, podejmowane  przez Nas działania muszą mieć przełożenie rynkowe. Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest marketing i promocja podmiotów funkcjonujących w BioRegionie”

BioRegion pomaga budować sieci kontaktów zarówno na szczeblu krajowym jak i międzynarodowym. Wydarzenia w których uczestniczy BioRegion dają możliwość zaprezentowania się firmom tak jak to miało miejsce na Bio-Europe Spring 2011 w Mediolanie. Niezwykle ważnym doświadczeniem dla jednostek, które są zrzeszone w BioRegionie jest możliwość obcowania z różnymi firmami i zdobywanie partnerów z różnych stron świata.

Jednym z ważniejszych wydarzeń organizowanych przez BioRegion Wielkopolska (przy współpracy z firmą Bio-Tech Consulting) będzie w bieżącym roku międzynarodowa konferencja naukowa „Współpraca biznes-nauka w ramach europejskich bioregionów - BIOCONNECT 2011”, która odbędzie się w Poznaniu w dniach 9-10 maja 2011 r. Konferencja, która ma szansę stać się jednym z najbardziej znaczących w naszym kraju spotkań polskich i zagranicznych przedstawicieli szeroko rozumianego biosektora, stanowi integralną część Środkowoeuropejskich Targów Biotechnologii i BioBiznesu – BioForum 2011. Tegoroczna edycja odbywających się w Łodzi targów została uznana przez Euro BioFairs Compass za jedno z najważniejszych wydarzeń sektora biotechnologii i Life Science w Europie obok takich przedsięwzięć jak Bio-Europe Spring (Barcelona), BioMedica (Aachen) czy NanoBio Europe.

 

Ponadto w 2011 r. w ramach działań wspierających Wielkopolski Biosektor przewidziano także organizację misji gospodarczych, udział w międzynarodowych konferencjach i seminariach branżowych (m.in. Bio-Europe Spring 2011 w Mediolan oraz First European Congress of Applied Biotechnology w Berlinie), udział w Targach BioForum 2011 w Łodzi, działania promocyjne oraz usługi doradczych w takich obszarach jak komercjalizacja, transfer wiedzy, standardy badań, certyfikacja.

Szczególne podziękowania dla Pani Urszuli Mikiewicz za poświęcony czas oraz pomoc przy pisaniu artykułu

Red. Agata Bednarek

KOMENTARZE
Newsletter